Product Details
The UK plug to two IEC (C13) cable, more commonly know as a kettle lead splitter cable is used for powering a variety of electrical appliances such as PC base units, monitors, printers & photocopiers and a whole host of other equipment.
The PVC connectors are sonically welded to provide a high quality cable which is perfect for home or office use.
Specifications
UK - 2x IEC (C13) Splitter
2 Mtrs
13A Fuse - 10A IEC Connectors
Moulded
HO5VV-F 3 1.0mm² 1.5mtr up to split
HO5VV-F 3 0.75mm² after split (0.5mtr)
ASTA Approved
The PVC connectors are sonically welded to provide a high quality cable which is perfect for home or office use.
Specifications
UK - 2x IEC (C13) Splitter
2 Mtrs
13A Fuse - 10A IEC Connectors
Moulded
HO5VV-F 3 1.0mm² 1.5mtr up to split
HO5VV-F 3 0.75mm² after split (0.5mtr)
ASTA Approved
Specifications
| Brand | TARGET |
|---|---|
| SKU | CLTAR-RB-333 |
| Condition | NEW |
| Stock | 9 units available |
| Supplier Sku | CLTAR-RB-333 |
| Manufacturer Part Code | RB-333W |
| Category Path | Cables |
| Weight Kg | 0.3 |
| Supplier Sell Price | 4.62 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 20/05/2024 12:51:39 |
| Connection A | RB-250 (M) |
| Connection B | RB-250 (M) |
| Length | 1.8m |
| Colour | Black |
| Filter Connection A | RB-250 (M) |
| Filter Connection B | RB-250 (M) |
| Filter Length | 1.8m |
| Filter Colour | Black |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help