Product Details
Power over Ethernet Adapters
PoE Adapters power Ubiquiti products that support passive PoE.
Device Protection
PoE Adapters are highly reliable, and when used with Ubiquiti TOUGHCable™, they provide earth grounding and surge protection to help protect against electrostatic discharge (ESD) events.
Specifications
Model: POE-48-24W
Output Voltage: 48VDC @ 0.5A
Gigabit LAN Port: No
PoE Adapters power Ubiquiti products that support passive PoE.
Device Protection
PoE Adapters are highly reliable, and when used with Ubiquiti TOUGHCable™, they provide earth grounding and surge protection to help protect against electrostatic discharge (ESD) events.
Specifications
Model: POE-48-24W
Output Voltage: 48VDC @ 0.5A
Gigabit LAN Port: No
Specifications
| Brand | UBIQUITI |
|---|---|
| SKU | NPUBI-POE4824W |
| Condition | NEW |
| Stock | 46 units available |
| Supplier Sku | NPUBI-POE4824W |
| Manufacturer Part Code | POE-48-24W |
| Category Path | Networking |
| Weight Kg | 0.14 |
| Supplier Sell Price | 9.48 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 23/06/2025 14:45:21 |
| Product Type | POE Injector |
| P O E Capability | 48v |
| Device Support | Universal |
| Filter Product Type | POE Injector |
| Filter Poe Capability | 48v |
| Filter Device Support | Universal |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help