Product Details
Device Protection
PoE Adapters are highly reliable, and when used with Ubiquiti TOUGHCable, they provide earth grounding and surge protection to help protect against electrostatic discharge (ESD) events.
Convenient Wall-Mounting
The 24V, 0.5A models, POE-24-12W and POE-24-12W-G, are wall-mountable using the optional wall-mount brackets.
Seamless airGateway Compatibility
The 15V, 0.8A and 24V, 0.5A models, POE-15-12W, POE-24-12W and POE-24-12W-G, work with the airGateway to bridge airMAX connections to Wi-Fi at customer locations.
Output Voltage
24VDC @ 0.5A
Gigabit LAN Port
No
PoE Adapters are highly reliable, and when used with Ubiquiti TOUGHCable, they provide earth grounding and surge protection to help protect against electrostatic discharge (ESD) events.
Convenient Wall-Mounting
The 24V, 0.5A models, POE-24-12W and POE-24-12W-G, are wall-mountable using the optional wall-mount brackets.
Seamless airGateway Compatibility
The 15V, 0.8A and 24V, 0.5A models, POE-15-12W, POE-24-12W and POE-24-12W-G, work with the airGateway to bridge airMAX connections to Wi-Fi at customer locations.
Output Voltage
24VDC @ 0.5A
Gigabit LAN Port
No
Specifications
| Brand | UBIQUITI |
|---|---|
| SKU | NPUBI-POE2412W |
| Condition | NEW |
| Stock | 131 units available |
| Supplier Sku | NPUBI-POE2412W |
| Manufacturer Part Code | POE-24-12W |
| Category Path | Networking |
| Weight Kg | 0.25 |
| Supplier Sell Price | 5.82 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 23/06/2025 15:32:49 |
| Product Type | POE Injector |
| P O E Capability | 24v |
| Device Support | Universal |
| Filter Product Type | POE Injector |
| Filter Poe Capability | 24v |
| Filter Device Support | Universal |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help