Product Details
Powerful Enterprise Switch Models
The EdgeSwitch delivers the forwarding capacity to simultaneously process traffic on all ports at line rate without any packet loss. Total non-blocking throughput: up to 26 Gbps for 24-port models and up to 70 Gbps for 48-port models.
Enterprise-Class Features
The EdgeSwitch supports an extensive suite of advanced Layer-2 switching features and protocols, and also provides Layer-3 routing capability.
Optical Fiber Backhaul
Two SFP ports support uplinks of up to 1 Gbps. For high-capacity uplinks, each 48-port model includes two SFP+ ports for uplinks of up to 10 Gbps.
Convenient PoE+ Support
The EdgeSwitch features auto-sensing IEEE 802.3af/at and 24V passive PoE to power multiple devices on the network.
Advanced UI
The comprehensive UI is easy to learn and allows administrators to configure and monitor features in a graphical user interface. For advanced users, a Command-Line Interface (CLI) is available through telnet and SSH.
Specifications
Total Non-Blocking Throughput
26 Gbps
Gigabit RJ45 Ports
24
SFP+ Ports
N/A
SFP Ports
2
Max. Power Consumption
250W
The EdgeSwitch delivers the forwarding capacity to simultaneously process traffic on all ports at line rate without any packet loss. Total non-blocking throughput: up to 26 Gbps for 24-port models and up to 70 Gbps for 48-port models.
Enterprise-Class Features
The EdgeSwitch supports an extensive suite of advanced Layer-2 switching features and protocols, and also provides Layer-3 routing capability.
Optical Fiber Backhaul
Two SFP ports support uplinks of up to 1 Gbps. For high-capacity uplinks, each 48-port model includes two SFP+ ports for uplinks of up to 10 Gbps.
Convenient PoE+ Support
The EdgeSwitch features auto-sensing IEEE 802.3af/at and 24V passive PoE to power multiple devices on the network.
Advanced UI
The comprehensive UI is easy to learn and allows administrators to configure and monitor features in a graphical user interface. For advanced users, a Command-Line Interface (CLI) is available through telnet and SSH.
Specifications
Total Non-Blocking Throughput
26 Gbps
Gigabit RJ45 Ports
24
SFP+ Ports
N/A
SFP Ports
2
Max. Power Consumption
250W
Specifications
| Brand | UBIQUITI |
|---|---|
| SKU | NPUBI-ES24250W |
| Condition | NEW |
| Stock | 1 units available |
| Supplier Sku | NPUBI-ES24250W |
| Manufacturer Part Code | ES-24-250W |
| Category Path | Networking |
| Weight Kg | 5.65 |
| Supplier Sell Price | 334.09 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 8.25 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 22/01/2025 13:22:37 |
| Speed | Gigabit |
| Ports | 24 |
| P O E Capability | 48v |
| Managed Or Unmanaged | Managed |
| Rack Mountable | Yes |
| Filter Speed | Gigabit |
| Filter Ports | 24 |
| Filter Poe Capability | 48v |
| Filter Managed Or Unmanaged | Managed |
| Filter Rack Mountable | Yes |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help