Product Details
The Team Elite TED38G1600C1101 8GB DDR3 DIMM memory for upgrading or replacing PC memory.
Key Features:
Memory Size
8192mb (1 module x 8192mb)
Memory Type
DDR3
Module Type
DIMM
Pin Configuration
240 Pin Unbuffered
Error Correction
Non ECC
CL-tRCD-tRP-tRAS
11-11-11-28
DRAM Density
256x8
Data transfer bandwidth
12,800MB/Sec (PC3 12800)
Heat Sink
No
Working voltage
1.5Vï ½0.075V
Warranty
Lifetime warranty
Specifications
| Brand | TEAM |
|---|---|
| SKU | SDTEA-8D31600NHP |
| Condition | NEW |
| Stock | 1 units available |
| Supplier Sku | SDTEA-8D31600NHP |
| Manufacturer Part Code | TED38G1600C1101 |
| Category Path | Memory |
| Weight Kg | 0.05 |
| Supplier Sell Price | 35.63 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 24/04/2026 14:46:15 |
| Form Factor | DIMM |
| D D R Type | DDR3 |
| Speed | 1600MHz |
| Capacity | 8GB (1x 8GB) |
| R G B | No |
| Filter Form Factor | DIMM |
| Filter Ddr Type | DDR3 |
| Filter Speed | 1600MHz |
| Filter Capacity | 8GB (1x 8GB) |
| Filter Rgb | No |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help