Product Details
Team ELITE 16GB No Heatsink (1 x 16GB) DDR4 3200MHz DIMM System Memory
QVL approved by motherboard manufacturers
Multiple compatibility verifications with mainstream DDR4 motherboards to make sure its stability with all motherboards on the QVL(Qualified Vendor List). Therefore, you would not have to worry about compatibility issues when purchasing high-speed memory.
Shows perfect compliance with the specifications of JEDEC
The brand-new DDR4 memory module product of ELITE series launched by TEAMGROUP Inc., with its only 1.2 working voltage, saves 20% of power compared to the last generation. Therefore, the heat generated from the product itself has also been reduced, and it can maintain the peripheral operating temperature around the system.
The product shows perfect compliance with the specifications of JEDEC, and it has 100% product compatibility as well as quality reliability with INTEL's latest X99 chipset.
Both single-channel and dual-channel are available at the same time so as to meet the demands of users at different levels. The storage can be up to massive 32GB Kit (16GBx2) capacity, doubling the speed of data processing. The ELITE serial product offers exceptional qualities including stability, long-endurance and low-power consumption with its outstanding function.
- New-generation product of DRAM module
- 1.2 V memory module
- Massive 16 GB Kit capacity
- Lifetime warranty
- Completely compatible with X99 chipset
Memory Capacity
16GB (1 x 16GB)
Memory Type
DDR4
Module Type
DIMM
Memory Speed
DDR4-3200MHz
Pin Configuration
288-pin
Registered/Unbuffered
Unbuffered
Error Correction
Non-ECC
CL-tRCD-tRP-tRAS
CL22-22-22-52
Heat Sink
No
Working Voltage
1.2V
QVL approved by motherboard manufacturers
Multiple compatibility verifications with mainstream DDR4 motherboards to make sure its stability with all motherboards on the QVL(Qualified Vendor List). Therefore, you would not have to worry about compatibility issues when purchasing high-speed memory.
Shows perfect compliance with the specifications of JEDEC
The brand-new DDR4 memory module product of ELITE series launched by TEAMGROUP Inc., with its only 1.2 working voltage, saves 20% of power compared to the last generation. Therefore, the heat generated from the product itself has also been reduced, and it can maintain the peripheral operating temperature around the system.
The product shows perfect compliance with the specifications of JEDEC, and it has 100% product compatibility as well as quality reliability with INTEL's latest X99 chipset.
Both single-channel and dual-channel are available at the same time so as to meet the demands of users at different levels. The storage can be up to massive 32GB Kit (16GBx2) capacity, doubling the speed of data processing. The ELITE serial product offers exceptional qualities including stability, long-endurance and low-power consumption with its outstanding function.
- New-generation product of DRAM module
- 1.2 V memory module
- Massive 16 GB Kit capacity
- Lifetime warranty
- Completely compatible with X99 chipset
Memory Capacity
16GB (1 x 16GB)
Memory Type
DDR4
Module Type
DIMM
Memory Speed
DDR4-3200MHz
Pin Configuration
288-pin
Registered/Unbuffered
Unbuffered
Error Correction
Non-ECC
CL-tRCD-tRP-tRAS
CL22-22-22-52
Heat Sink
No
Working Voltage
1.2V
Specifications
| Brand | TEAM |
|---|---|
| SKU | SDTEA-TED416G320 |
| Condition | NEW |
| Stock | 117 units available |
| Supplier Sku | SDTEA-TED416G320 |
| Manufacturer Part Code | TED416G3200C2201 |
| Category Path | Memory |
| Weight Kg | 0.07 |
| Supplier Sell Price | 103.91 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 18/02/2026 15:47:45 |
| Form Factor | DIMM |
| D D R Type | DDR4 |
| Speed | 3200MHz |
| Capacity | 16GB (1x 16GB) |
| R G B | No |
| Filter Form Factor | DIMM |
| Filter Ddr Type | DDR4 |
| Filter Speed | 3200MHz |
| Filter Capacity | 16GB (1x 16GB) |
| Filter Rgb | No |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help