Product Details
Streamlined exterior with ergonomic push button design makes your life easier than ever!
Team Color C141 pen drive features a sliding USB connector, which smoothly extends from the drive at the push of a thumb in only one second. Cap-less design eliminates problem of lost drive caps. The scratch-free, 3D-feel, matte and glossy contrasted texture and streamlined exterior design with ergonomic push button make C141 more elegant and comfortable than ever.
With ultra-thin 8.4mm design, C141, which is designed to enhance user experience, fits comfortably between thumb and finger, the easy-to-grip contoured design requires minimal effort when unplugging from a USB port. C141 is fully compatible with Hi-Speed USB 2.0 interface and different capacities for selection.
Team Color C141 pen drive features a sliding USB connector, which smoothly extends from the drive at the push of a thumb in only one second. Cap-less design eliminates problem of lost drive caps. The scratch-free, 3D-feel, matte and glossy contrasted texture and streamlined exterior design with ergonomic push button make C141 more elegant and comfortable than ever.
With ultra-thin 8.4mm design, C141, which is designed to enhance user experience, fits comfortably between thumb and finger, the easy-to-grip contoured design requires minimal effort when unplugging from a USB port. C141 is fully compatible with Hi-Speed USB 2.0 interface and different capacities for selection.
Key Features:
Model
C141
Colour
Yellow
Interface
USB 2.0
Memory Size
32GB
Hot Plug
Yes
LED Reveal
No
Weight
10g
Data transfer rate
--
Accessories
No
Size (L x W x H)cm
5.6 x 2.0 x 0.8
Warranty
Lifetime warranty
Specifications
| Brand | TEAM |
|---|---|
| SKU | SDTEA-C141-32GB |
| Condition | NEW |
| Stock | 183 units available |
| Supplier Sku | SDTEA-C141-32GB |
| Manufacturer Part Code | TC14132GY01 |
| Category Path | Memory |
| Weight Kg | 0.01 |
| Supplier Sell Price | 5.44 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 02/04/2024 17:16:27 |
| Capacity | 32GB |
| Interface | USB-A 2.0 |
| Filter Capacity | 32GB |
| Filter Interface | USB-A 2.0 |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help