Product Details
Images shown are for illustration purposes only and actual product may vary
Our Super VGA cables are constructed using 28AWG triple mini coaxial cables, this allows them to be used for extended distances.
Triple shielded with braid, foil and drain wire. Our cables are designed for standard monitors and widescreen LCD’s that require DDC cable.
Connection 1
SVGA (M)
Connection 2
SVGA (M)
Standard
Super VGA
Length
2m
Colour
Black
Box Quantity
60 per box
Addition Information
- SVGA Monitor Cable
- HD15 Male - Male
- Moulded
- All data pins connected
Our Super VGA cables are constructed using 28AWG triple mini coaxial cables, this allows them to be used for extended distances.
Triple shielded with braid, foil and drain wire. Our cables are designed for standard monitors and widescreen LCD’s that require DDC cable.
Connection 1
SVGA (M)
Connection 2
SVGA (M)
Standard
Super VGA
Length
2m
Colour
Black
Box Quantity
60 per box
Addition Information
- SVGA Monitor Cable
- HD15 Male - Male
- Moulded
- All data pins connected
Specifications
| Brand | TARGET |
|---|---|
| SKU | CLTAR-SVGAMM-2M |
| Condition | NEW |
| Stock | 40 units available |
| Supplier Sku | CLTAR-SVGAMM-2M |
| Manufacturer Part Code | CDEX-702K |
| Category Path | Cables |
| Weight Kg | 0.15 |
| Supplier Sell Price | 3.11 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 07/09/2017 16:34:27 |
| Connection A | SVGA (M) |
| Connection B | SVGA (M) |
| Length | 2m |
| Colour | Black |
| Filter Connection A | SVGA (M) |
| Filter Connection B | SVGA (M) |
| Filter Length | 2m |
| Filter Colour | Black |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help