Product Details
Take it wherever learning takes you
Featuring a slim design, Galaxy Chromebook Go makes for a perfect fit for on-the-go learners. Made for mobility, in a timeless silver hue, it's ready to go wherever learning takes you.
Tough enough to take knocks, drops and spills
Having passed several of the MIL-STD-810G tests, Galaxy Chromebook Go pushes learning forward however tough the environment gets. Sturdy and shock-resistant, with reliable features like the spill-resistant keyboard, it is built to last and protect in classrooms and beyond.
180° hinge for all-round teamwork
Sharing e-books, digital handouts and creative learning apps is made easy, with the help of Galaxy Chromebook Go's 180-degree hinge allowing for screen viewing from multiple vantage points
Keep exploring with Wi-Fi 6
Galaxy Chromebook Go's Wi-Fi CERTIFIED 6™-enabled connectivity delivers high data rates, increased capacity, and performance in learning environments with many connected devices.
Power through study, play and everything in between
Even a full day of classes is no problem with Galaxy Chromebook Go's battery life lasting up to 12 hours on a single charge. You can conveniently charge up other Galaxy devices such as a mobile phone and tablet with the universal USB-C charger provided with the device.
Specifications
Memory
4 GB LPDDR4x Memory (On BD 4 GB)
Storage
64 GB e.MMC
Operating System
Chrome OS
Ports
2x USB Type-C
1x USB 3.2
1x Nano security slot
1x Audio
1x Memory card slot
Graphic
Intel® UHD Graphics
Optical Drive
None
Colour
Silver
Dimension (W x D x H)
327.1 x 225.6 x 15.9 mm (12.88" x 8.88" x 0.63")
Weight
1.45 kg (3.20 lbs)
Featuring a slim design, Galaxy Chromebook Go makes for a perfect fit for on-the-go learners. Made for mobility, in a timeless silver hue, it's ready to go wherever learning takes you.
Tough enough to take knocks, drops and spills
Having passed several of the MIL-STD-810G tests, Galaxy Chromebook Go pushes learning forward however tough the environment gets. Sturdy and shock-resistant, with reliable features like the spill-resistant keyboard, it is built to last and protect in classrooms and beyond.
180° hinge for all-round teamwork
Sharing e-books, digital handouts and creative learning apps is made easy, with the help of Galaxy Chromebook Go's 180-degree hinge allowing for screen viewing from multiple vantage points
Keep exploring with Wi-Fi 6
Galaxy Chromebook Go's Wi-Fi CERTIFIED 6™-enabled connectivity delivers high data rates, increased capacity, and performance in learning environments with many connected devices.
Power through study, play and everything in between
Even a full day of classes is no problem with Galaxy Chromebook Go's battery life lasting up to 12 hours on a single charge. You can conveniently charge up other Galaxy devices such as a mobile phone and tablet with the universal USB-C charger provided with the device.
Specifications
Memory
4 GB LPDDR4x Memory (On BD 4 GB)
Storage
64 GB e.MMC
Operating System
Chrome OS
Ports
2x USB Type-C
1x USB 3.2
1x Nano security slot
1x Audio
1x Memory card slot
Graphic
Intel® UHD Graphics
Optical Drive
None
Colour
Silver
Dimension (W x D x H)
327.1 x 225.6 x 15.9 mm (12.88" x 8.88" x 0.63")
Weight
1.45 kg (3.20 lbs)
Specifications
| Brand | SAMSUNG |
|---|---|
| SKU | LASAM-XE340XDA |
| Condition | NEW |
| Stock | 12 units available |
| Supplier Sku | LASAM-XE340XDA |
| Manufacturer Part Code | XE340XDA-KA2UK |
| Category Path | Laptops |
| Weight Kg | 1.45 |
| Supplier Sell Price | 186.3 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 06/03/2026 11:42:15 |
| Processor | Intel Celeron |
| Screen Size | 14 Inch |
| Operating System | Chrome OS |
| Graphics | Onboard |
| Memory | 4GB |
| Storage | 64GB eMMC |
| Condition | New |
| Filter Processor | Intel Celeron |
| Filter Screen Size | 14 Inch |
| Filter Operating System | Chrome OS |
| Filter Graphics | Onboard |
| Filter Memory | 4GB |
| Filter Storage | 64GB eMMC |
| Filter Condition | New |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help