Product Details
Images shown are for illustration purposes only and actual product may vary
Category 6 cable, commonly referred to as Cat-6, is a cable standard for Gigabit Ethernet and other network protocols that are backward compatible with the Category 5/5e and Category 3 cable standards.
Compared with Cat-5 and Cat-5e, Cat-6 features more stringent specifications for crosstalk and system noise.
The cable standard provides performance of up to 250 MHz.
Connection 1
RJ45 Male
Connection 2
RJ45 Male
Standard
CAT6
UPT
Full Copper
Length
5m
Colour
Black
Addition Information
- UTP (Unshielded Twisted Pair)
- CAT6
- Moulded
- 24AWG x 4P Patch Type CM (UL) CMH
- ISO/IEC 11801 & EN 50288 & TIA/EIA-563-B.2-1 ETL/3P VERIFIED
Category 6 cable, commonly referred to as Cat-6, is a cable standard for Gigabit Ethernet and other network protocols that are backward compatible with the Category 5/5e and Category 3 cable standards.
Compared with Cat-5 and Cat-5e, Cat-6 features more stringent specifications for crosstalk and system noise.
The cable standard provides performance of up to 250 MHz.
Connection 1
RJ45 Male
Connection 2
RJ45 Male
Standard
CAT6
UPT
Full Copper
Length
5m
Colour
Black
Addition Information
- UTP (Unshielded Twisted Pair)
- CAT6
- Moulded
- 24AWG x 4P Patch Type CM (UL) CMH
- ISO/IEC 11801 & EN 50288 & TIA/EIA-563-B.2-1 ETL/3P VERIFIED
Specifications
| Brand | TARGET |
|---|---|
| SKU | CLTAR-ERT-605 |
| Condition | NEW |
| Stock | 42 units available |
| Supplier Sku | CLTAR-ERT-605 |
| Manufacturer Part Code | ERT-605K |
| Category Path | Cables |
| Weight Kg | 0.2 |
| Supplier Sell Price | 2.74 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 06/03/2018 14:31:48 |
| Connection A | RJ45 (M) CAT6 |
| Connection B | RJ45 (M) CAT6 |
| Length | 5m |
| Colour | Black |
| Filter Connection A | RJ45 (M) CAT6 |
| Filter Connection B | RJ45 (M) CAT6 |
| Filter Length | 5m |
| Filter Colour | Black |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help