Product Details
Images shown are for illustration purposes only and actual product may vary
Category 5e cable is a twisted pair high signal integrity cable type often referred to as Cat5e. Most cables are unshielded, relying on the twisted pair design for noise rejection, some are shielded. Often used in computer networks such as Ethernet.
Connection 1
RJ45 Male
Connection 2
RJ45 Male
Standard
CAT5e
UPT
Full Copper
Length
0.5m
Colour
White
Addition Information
- UTP (Unshielded Twisted Pair)
- Cat5e
- Moulded
- 26AWG 4PR
- 26AWG CM (UL) C(UL) 4P
- ISO/IEC 11801 AND TIA/EIA 568B.2
Category 5e cable is a twisted pair high signal integrity cable type often referred to as Cat5e. Most cables are unshielded, relying on the twisted pair design for noise rejection, some are shielded. Often used in computer networks such as Ethernet.
Connection 1
RJ45 Male
Connection 2
RJ45 Male
Standard
CAT5e
UPT
Full Copper
Length
0.5m
Colour
White
Addition Information
- UTP (Unshielded Twisted Pair)
- Cat5e
- Moulded
- 26AWG 4PR
- 26AWG CM (UL) C(UL) 4P
- ISO/IEC 11801 AND TIA/EIA 568B.2
Specifications
| Brand | TARGET |
|---|---|
| SKU | CLTAR-URT-600-WH |
| Condition | NEW |
| Stock | 29 units available |
| Supplier Sku | CLTAR-URT-600-WH |
| Manufacturer Part Code | URT-600W |
| Category Path | Cables |
| Weight Kg | 0.05 |
| Supplier Sell Price | 0.54 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 06/04/2018 11:26:10 |
| Connection A | RJ45 (M) CAT5e |
| Connection B | RJ45 (M) CAT5e |
| Length | 0.5m |
| Colour | White |
| Filter Connection A | RJ45 (M) CAT5e |
| Filter Connection B | RJ45 (M) CAT5e |
| Filter Length | 0.5m |
| Filter Colour | White |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help