Product Details
REFURBISHED Dell Latitude 7320
What does that mean?
Cosmetically Refreshed
Each laptop has the top & bottom covers fully repaired and repainted to create a uniform look, in matte, gloss, and soft touch finishes to match that of the original laptop.The palm rests, sides and bezels are also cosmetically refreshed.
Grade A Screens
Pressure marks are removed and new polarizers are fitted to ensure a scratch free screen.
Rigorous Testing
Every unit is fully tested at component level including the battery, which is guaranteed to hold a minimum of 70% of the original OEM battery.
Keyboards Repainted and Reconditioned
We do not just reprint keyboards - our unique process of repainting means you do not have to worry about keys fading or paint chipping.
Finishing Touches
Brand new Intel & Microsoft stickers as well as new screen protectors add to the new user experience.
Windows, Software & Hardware
All laptops are supplied with Windows, software and hardware product keys where applicable.
SPECIFICATIONS
Brand
Dell
Form Factor
Latitude
Colour
Black
Standing Screen Display Size
13.3 inches
Resolution
1920 x 1080 FHD
Processor
Intel Core i7 11th Gen
RAM Size
16GB
Memory Slots
1 Integrated
SSD
256GB
Graphics Card
Intel Integrated
On Board Graphics
Yes
Operating System
Windows 11 Pro
Connections
1x USB 3.2 Gen 1 (with PowerShare)
2x USB Type-C / Thunderbolt 4 ports (support DisplayPort and Power Delivery)
1x Universal audio port
1x HDMI 2.0 port
1x Micro SD Card reader
Weight and Dimensions
1.12KG
306.5 x 199.5 x 16.96 mm
Condition
Premium Refurbished
Warranty
1yr Return to Base
This laptop is processed to the BS8887-240 British Standard Kitemark certifying quality and reliability.
What does that mean?
Cosmetically Refreshed
Each laptop has the top & bottom covers fully repaired and repainted to create a uniform look, in matte, gloss, and soft touch finishes to match that of the original laptop.The palm rests, sides and bezels are also cosmetically refreshed.
Grade A Screens
Pressure marks are removed and new polarizers are fitted to ensure a scratch free screen.
Rigorous Testing
Every unit is fully tested at component level including the battery, which is guaranteed to hold a minimum of 70% of the original OEM battery.
Keyboards Repainted and Reconditioned
We do not just reprint keyboards - our unique process of repainting means you do not have to worry about keys fading or paint chipping.
Finishing Touches
Brand new Intel & Microsoft stickers as well as new screen protectors add to the new user experience.
Windows, Software & Hardware
All laptops are supplied with Windows, software and hardware product keys where applicable.
SPECIFICATIONS
Brand
Dell
Form Factor
Latitude
Colour
Black
Standing Screen Display Size
13.3 inches
Resolution
1920 x 1080 FHD
Processor
Intel Core i7 11th Gen
RAM Size
16GB
Memory Slots
1 Integrated
SSD
256GB
Graphics Card
Intel Integrated
On Board Graphics
Yes
Operating System
Windows 11 Pro
Connections
1x USB 3.2 Gen 1 (with PowerShare)
2x USB Type-C / Thunderbolt 4 ports (support DisplayPort and Power Delivery)
1x Universal audio port
1x HDMI 2.0 port
1x Micro SD Card reader
Weight and Dimensions
1.12KG
306.5 x 199.5 x 16.96 mm
Condition
Premium Refurbished
Warranty
1yr Return to Base
Specifications
| Brand | DELL |
|---|---|
| SKU | LADEL-7320I716 |
| Condition | NEW |
| Stock | 3 units available |
| Supplier Sku | LADEL-7320I716 |
| Manufacturer Part Code | 1D7320I716256W11-UK |
| Category Path | Laptops |
| Weight Kg | 2.3 |
| Supplier Sell Price | 337.86 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 23/02/2026 13:31:08 |
| Processor | Intel i7 |
| Screen Size | 13.3 Inch |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Graphics | Onboard |
| Memory | 16GB |
| Storage | 256GB SSD |
| Condition | Refurbished |
| Filter Processor | Intel i7 |
| Filter Screen Size | 13.3 Inch |
| Filter Operating System | Windows 11 Pro |
| Filter Graphics | Onboard |
| Filter Memory | 16GB |
| Filter Storage | 256GB SSD |
| Filter Condition | Refurbished |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help