Product Details
PNY PERFORMANCE DDR5 5600MHz Desktop Memory
GET BETTER PC PERFORMANCE WITH A PNY DDR5 PC MEMORY UPGRADE
Want to work with the latest memory-intensive applications like graphic design and video-editing tools? Looking to upgrade your system to the latest in DRAM technology? A DDR5 5600MHz memory upgrade from PNY gives you the speed and reliability you need to get the most out of your system.
For more than 35 years, PNY has been rigorously sourcing, testing, and manufacturing memory upgrades for thousands of the most popular PC platforms. No matter what you do on your PC, you'll do it better and faster with a DDR5 5600MHz upgrade from PNY.
DDR5 5600MHz PERFORMANCE
PNY DDR5 memory features faster speeds, greater bandwidth, lower power consumption, and enhanced thermal performance for a noticeable improvement in PC response times during memory-intensive application use. PNY DDR5 memory modules are rigorously engineered and tested to ensure stable, reliable performance in real-world computing environments.
Specifications
Memory Type
DDR5 288 Pin Unbuffered DIMM
Capacity
16GB,
Channel Type
Dual Channel
Frequency Speed (JEDEC)
5600MHz (PC5-44800)
CAS Latency
CL40
Voltage
1.2V
OC Profile Support
X.M.P , EXPO
Speed Compatibility
5600MHz
Warranty
10 Year Limited
GET BETTER PC PERFORMANCE WITH A PNY DDR5 PC MEMORY UPGRADE
Want to work with the latest memory-intensive applications like graphic design and video-editing tools? Looking to upgrade your system to the latest in DRAM technology? A DDR5 5600MHz memory upgrade from PNY gives you the speed and reliability you need to get the most out of your system.
For more than 35 years, PNY has been rigorously sourcing, testing, and manufacturing memory upgrades for thousands of the most popular PC platforms. No matter what you do on your PC, you'll do it better and faster with a DDR5 5600MHz upgrade from PNY.
DDR5 5600MHz PERFORMANCE
PNY DDR5 memory features faster speeds, greater bandwidth, lower power consumption, and enhanced thermal performance for a noticeable improvement in PC response times during memory-intensive application use. PNY DDR5 memory modules are rigorously engineered and tested to ensure stable, reliable performance in real-world computing environments.
Specifications
Memory Type
DDR5 288 Pin Unbuffered DIMM
Capacity
16GB,
Channel Type
Dual Channel
Frequency Speed (JEDEC)
5600MHz (PC5-44800)
CAS Latency
CL40
Voltage
1.2V
OC Profile Support
X.M.P , EXPO
Speed Compatibility
5600MHz
Warranty
10 Year Limited
Specifications
| Brand | PNY |
|---|---|
| SKU | SDPNY-MD16GD556B |
| Condition | NEW |
| Stock | 140 units available |
| Supplier Sku | SDPNY-MD16GD556B |
| Manufacturer Part Code | MD16GSD55600-BLK |
| Category Path | Memory |
| Weight Kg | 0.05 |
| Supplier Sell Price | 175.91 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 05/05/2026 14:41:37 |
| Form Factor | DIMM |
| D D R Type | DDR5 |
| Speed | 5600MHz |
| Capacity | 16GB (1x 16GB) |
| R G B | No |
| Filter Form Factor | DIMM |
| Filter Ddr Type | DDR5 |
| Filter Speed | 5600MHz |
| Filter Capacity | 16GB (1x 16GB) |
| Filter Rgb | No |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help