Product Details
PNY GeForce RTX 5050 Dual Fan Graphics Card
Step up to NVIDIA Blackwell architecture with PNY GeForce RTX 5050, featuring 4th-gen Ray Tracing Cores and 5th-gen Tensor Cores for game-changing AI capabilities and performance in top games and apps.
Game Changer
Powered by NVIDIA Blackwell, GeForce RTX Series GPUs bring game-changing capabilities to gamers and creators. Equipped with a massive level of AI Horsepower, the RTX 50 Series enables new experiences and next-level graphics fidelity. Multiply performance with NVIDIA DLSS 4, generate images at at unprecedented speed, and unleash your creativity with NVIDIA Studio.
Fifth-Gen Tensor Cores
Max AI performance with FP4 and DLSS4
New Streaming Multiprocessors
Optimized for neural shaders
Fourth-Gen Ray Tracing Cores
Built for Mega Geometry
Features
NVIDIA Blackwell Architecture
8GB GDDR6 Memory
3 x Display Port 1x HDMI
2560 CUDA Cores
130 W Max Power Consumption
Specifications
Architecture
Blackwell
CUDA Cores
2560
Clock Speed
2317 MHz
Boost Speed
2572 MHz
Memory Speed (Gbps)
20
Memory Size
8GB GDDR6
Memory Interface
128-bit
Memory Bandwidth (GB/sec)
Up to 320
TDP
130 W
NVLink
Not Supported
Outputs
DisplayPort 2.1b (x3), HDMI 2.1b
Multi-Screen
4
Resolution
4K at 480Hz or 8K at 165Hz with DSC3
Power Input
8-pin
Bus Type
PCI-Express 5.0 x8
Card Dimensions
200 x 120 x 40 mm
7.9” x 4.7” x 1.6”; 2 Slot
Box Dimensions
322 x 179 x 70 mm
12.68" x 7.05" x 2.76"
Step up to NVIDIA Blackwell architecture with PNY GeForce RTX 5050, featuring 4th-gen Ray Tracing Cores and 5th-gen Tensor Cores for game-changing AI capabilities and performance in top games and apps.
Game Changer
Powered by NVIDIA Blackwell, GeForce RTX Series GPUs bring game-changing capabilities to gamers and creators. Equipped with a massive level of AI Horsepower, the RTX 50 Series enables new experiences and next-level graphics fidelity. Multiply performance with NVIDIA DLSS 4, generate images at at unprecedented speed, and unleash your creativity with NVIDIA Studio.
Fifth-Gen Tensor Cores
Max AI performance with FP4 and DLSS4
New Streaming Multiprocessors
Optimized for neural shaders
Fourth-Gen Ray Tracing Cores
Built for Mega Geometry
Features
NVIDIA Blackwell Architecture
8GB GDDR6 Memory
3 x Display Port 1x HDMI
2560 CUDA Cores
130 W Max Power Consumption
Specifications
Architecture
Blackwell
CUDA Cores
2560
Clock Speed
2317 MHz
Boost Speed
2572 MHz
Memory Speed (Gbps)
20
Memory Size
8GB GDDR6
Memory Interface
128-bit
Memory Bandwidth (GB/sec)
Up to 320
TDP
130 W
NVLink
Not Supported
Outputs
DisplayPort 2.1b (x3), HDMI 2.1b
Multi-Screen
4
Resolution
4K at 480Hz or 8K at 165Hz with DSC3
Power Input
8-pin
Bus Type
PCI-Express 5.0 x8
Card Dimensions
200 x 120 x 40 mm
7.9” x 4.7” x 1.6”; 2 Slot
Box Dimensions
322 x 179 x 70 mm
12.68" x 7.05" x 2.76"
Specifications
| Brand | PNY |
|---|---|
| SKU | GRPNY-N5050DF8GB |
| Condition | NEW |
| Stock | 20 units available |
| Supplier Sku | GRPNY-N5050DF8GB |
| Manufacturer Part Code | VCG50508DFXPB1 |
| Category Path | Graphics Cards |
| Weight Kg | 0.7 |
| Supplier Sell Price | 257.58 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 24/02/2026 15:15:55 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Series | RTX |
| Chipset | RTX5050 |
| Form Factor | 2x ATX |
| Memory | 8GB |
| Fans | 2 |
| R G B | No |
| Filter Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Filter Chipset Series | RTX |
| Filter Chipset | RTX5050 |
| Filter Form Factor | 2x ATX |
| Filter Memory | 8GB |
| Filter Fans | 2 |
| Filter Rgb | No |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help