Product Details
piXL PX27UDH4K 27 Inch Frameless IPS Monitor, 4K, LED Widescreen, 5ms Response Time, 60Hz Refresh, HDMI, Display Port, 2x USB-A+, USB-B+, USB-C 16.7 Million Colour Support, VESA Mount, Black Finish, 3 Year Warranty
Experience colours and clarity like never before with the piXL PX27UDH4K 4K monitor.
With 4x the number of pixels compared with full HD (8 million compared with 2 million on full HD), you’ll see unbelievable detail through a much broader range of colours that provide huge depth and crisper images on a stylish, big screen.
The piXL PX27UDH4K features USB-C, HDMI and DisplayPort connections making it ideal for video and picture editing, watching Ultra HD/ 4K videos or web browsing with superior realism. And, thanks to its VESA mounting holes, you can attach it to a wallbracket or monitor arm for the ultimate 4K display.
USB-C - Work seamlessly. The USB-C port provides lightning-fast video/audio/data transmission. Connect your laptop or mobile device via USB-C port to use as an additional or larger screen. (Will support smartphone charging too via USB-C).
piXL monitors conform to the latest environmental standards and come with an impressive 3 year warranty as standard.
Model
PX27UDH4K
Screen Size
27"
Panel Type
IPS
Viewing area
596.74x335.66(mm)
Viewing angle
89/89/89/89
Dot pitch
0.1554 mm
Display color
1.07B(8-bit + Hi-FRC)
Color gamut
79% NTSC
81% Adobe RGB
82% DCI-P3
100% SRGB
Resolution
3840 x 2160 @ 60HZ
Aspect Ratio
16:9
Response Time
5ms
Refresh Rate
60 Hz
Colour Support
16.7 million
Contrast Ratio
1000:1
Brightness
320 cd/m2
Backlight
LED
Stand
Tiltable
VESA
100 x 100 mm
Ports & Connectors
USB-A x 2
USB-B
USB-C
DisplayPort
HDMI
Power
Type External Power
VoltageDC 12V
Consumption<28W
Stand-by0.4W
Environmental Certification
MPR II
Colours
Black
Dimensions (H x W x D)
Unit (W xD x H)660 x 155 x 428 mm
Master box (W xD x H)673 x 490 x 441 mm (3 pcs)
Weight
N.W4.4 kgs
G.W5.7 kgs
Package Contents
PX27UDH4K Widescreen LCD Monitor
Display Port Cable
Power Cord
USB-C Cable
Experience colours and clarity like never before with the piXL PX27UDH4K 4K monitor.
With 4x the number of pixels compared with full HD (8 million compared with 2 million on full HD), you’ll see unbelievable detail through a much broader range of colours that provide huge depth and crisper images on a stylish, big screen.
The piXL PX27UDH4K features USB-C, HDMI and DisplayPort connections making it ideal for video and picture editing, watching Ultra HD/ 4K videos or web browsing with superior realism. And, thanks to its VESA mounting holes, you can attach it to a wallbracket or monitor arm for the ultimate 4K display.
USB-C - Work seamlessly. The USB-C port provides lightning-fast video/audio/data transmission. Connect your laptop or mobile device via USB-C port to use as an additional or larger screen. (Will support smartphone charging too via USB-C).
piXL monitors conform to the latest environmental standards and come with an impressive 3 year warranty as standard.
Model
PX27UDH4K
Screen Size
27"
Panel Type
IPS
Viewing area
596.74x335.66(mm)
Viewing angle
89/89/89/89
Dot pitch
0.1554 mm
Display color
1.07B(8-bit + Hi-FRC)
Color gamut
79% NTSC
81% Adobe RGB
82% DCI-P3
100% SRGB
Resolution
3840 x 2160 @ 60HZ
Aspect Ratio
16:9
Response Time
5ms
Refresh Rate
60 Hz
Colour Support
16.7 million
Contrast Ratio
1000:1
Brightness
320 cd/m2
Backlight
LED
Stand
Tiltable
VESA
100 x 100 mm
Ports & Connectors
USB-A x 2
USB-B
USB-C
DisplayPort
HDMI
Power
Type External Power
VoltageDC 12V
Consumption<28W
Stand-by0.4W
Environmental Certification
MPR II
Colours
Black
Dimensions (H x W x D)
Unit (W xD x H)660 x 155 x 428 mm
Master box (W xD x H)673 x 490 x 441 mm (3 pcs)
Weight
N.W4.4 kgs
G.W5.7 kgs
Package Contents
PX27UDH4K Widescreen LCD Monitor
Display Port Cable
Power Cord
USB-C Cable
Specifications
| Brand | PIXL |
|---|---|
| SKU | MOPIX-PX27UDH4K |
| Condition | NEW |
| Stock | 219 units available |
| Supplier Sku | MOPIX-PX27UDH4K |
| Manufacturer Part Code | PX27UDH4K |
| Category Path | Monitors |
| Weight Kg | 6.55 |
| Supplier Sell Price | 136.54 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 8.25 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 18/02/2026 10:16:26 |
| Screen Size(in) | 27 |
| Max Resolution | 3840x2160 |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | 5ms |
| Display Port | Yes |
| Height Adjustable | No |
| Curved Screen | No |
| Filter Screen Size In | 27 |
| Filter Max Resolution | 3840x2160 |
| Filter Refresh Rate | 60Hz |
| Filter Response Time | 5ms |
| Filter Display Port | Yes |
| Filter Height Adjustable | No |
| Filter Curved Screen | No |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help