Product Details
Patriot Signature Series DDR4 8GB (1 x 8GB) 3200MT/s UDIMM Single
Patriot Memory's Signature Line DDR4 SODIMM memory delivers the quality, reliability and performance expected for today's notebook needs. This 8GB module is designed to run at 3200MT/s (PC4-25600) at CAS 22 latency timings. Built using specific build-of-materials (BOMs) we ensure that every module meets and exceeds industry standards: offering you a hassle-free upgrade. We certify every component that goes into our modules, including the modules themselves, which must pass strict standards to ensure compatibility, quality and reliability. With free customer service and a lifetime warranty, Patriot Memory's Signature memory modules are a perfect system upgrade option.
Features
Series: Signature Line
Form Factor: 288-Pin Unbuffered Dual In-Line Memory
Module (UDIMM)
Technology: DDR4 Non-ECC Unbuffered
Capacity: 8GB (1x 8GB)
Frequency: 3200MT/s (PC4-25600)
Timings: 22-22-22-52
VDD Voltage: 1.2v
Double-sided Module
RoHS Compliant
Operating Temperature: 0°C - 85°C
100% Tested
Limited Lifetime Warrant
Patriot Memory's Signature Line DDR4 SODIMM memory delivers the quality, reliability and performance expected for today's notebook needs. This 8GB module is designed to run at 3200MT/s (PC4-25600) at CAS 22 latency timings. Built using specific build-of-materials (BOMs) we ensure that every module meets and exceeds industry standards: offering you a hassle-free upgrade. We certify every component that goes into our modules, including the modules themselves, which must pass strict standards to ensure compatibility, quality and reliability. With free customer service and a lifetime warranty, Patriot Memory's Signature memory modules are a perfect system upgrade option.
Features
Series: Signature Line
Form Factor: 288-Pin Unbuffered Dual In-Line Memory
Module (UDIMM)
Technology: DDR4 Non-ECC Unbuffered
Capacity: 8GB (1x 8GB)
Frequency: 3200MT/s (PC4-25600)
Timings: 22-22-22-52
VDD Voltage: 1.2v
Double-sided Module
RoHS Compliant
Operating Temperature: 0°C - 85°C
100% Tested
Limited Lifetime Warrant
Specifications
| Brand | PATRIOT |
|---|---|
| SKU | SDPAT-8GB-3200 |
| Condition | NEW |
| Stock | 102 units available |
| Supplier Sku | SDPAT-8GB-3200 |
| Manufacturer Part Code | PSD48G32002 |
| Category Path | Memory |
| Weight Kg | 0.1 |
| Supplier Sell Price | 60.71 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 09/02/2026 13:33:38 |
| Form Factor | DIMM |
| D D R Type | DDR4 |
| Speed | 3200MHz |
| Capacity | 8GB (1x 8GB) |
| R G B | No |
| Filter Form Factor | DIMM |
| Filter Ddr Type | DDR4 |
| Filter Speed | 3200MHz |
| Filter Capacity | 8GB (1x 8GB) |
| Filter Rgb | No |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help