Product Details
Patriot Signature Line 16GB No Heatsink (1 x 16GB) DDR4 3200MHz DIMM System Memory
Patriot's Signature Line DDR4 Non-ECC unbuffered memory delivers the quality, reliability and performance expected for today's mainstream computer needs. This 16GB is designed to run at PC4-25600 (3200MHz) at CAS 22 latency timings for better overall system responsiveness when using demanding application.
Built using the highest quality components and hand tested, Patriot ensures every module meets and exceeds industry standards to offer you a hassle-free plug-and-play memory upgrade.
Memory Capacity
16GB (1 x 16GB)
Memory Type
DDR4
Module Type
DIMM
Memory Speed
DDR4-3200MHz (PC4 25600)
Pin Configuration
288-pin
Registered/Unbuffered
Unbuffered
Error Correction
Non-ECC
CL-tRCD-tRP-tRAS
22-22-22-52
Heat Sink
Aluminum heat spreader with unique and specific design element
Working Voltage
1.20V
Patriot's Signature Line DDR4 Non-ECC unbuffered memory delivers the quality, reliability and performance expected for today's mainstream computer needs. This 16GB is designed to run at PC4-25600 (3200MHz) at CAS 22 latency timings for better overall system responsiveness when using demanding application.
Built using the highest quality components and hand tested, Patriot ensures every module meets and exceeds industry standards to offer you a hassle-free plug-and-play memory upgrade.
Memory Capacity
16GB (1 x 16GB)
Memory Type
DDR4
Module Type
DIMM
Memory Speed
DDR4-3200MHz (PC4 25600)
Pin Configuration
288-pin
Registered/Unbuffered
Unbuffered
Error Correction
Non-ECC
CL-tRCD-tRP-tRAS
22-22-22-52
Heat Sink
Aluminum heat spreader with unique and specific design element
Working Voltage
1.20V
Specifications
| Brand | PATRIOT |
|---|---|
| SKU | SDPAT-PSD416G320 |
| Condition | NEW |
| Stock | 48 units available |
| Supplier Sku | SDPAT-PSD416G320 |
| Manufacturer Part Code | PSD416G32002 / PSD416G320081 |
| Category Path | Memory |
| Weight Kg | 0.05 |
| Supplier Sell Price | 102.71 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 12/02/2026 10:12:33 |
| Form Factor | DIMM |
| D D R Type | DDR4 |
| Speed | 3200MHz |
| Capacity | 16GB (1x 16GB) |
| R G B | No |
| Filter Form Factor | DIMM |
| Filter Ddr Type | DDR4 |
| Filter Speed | 3200MHz |
| Filter Capacity | 16GB (1x 16GB) |
| Filter Rgb | No |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help