Product Details
Rich Sound with Heavy Bass
The Marvo SG269 USB Powered speaker delivers powerful ear catching sound that resonates loud and clear whether you're watching a move, plugged into gaming or simply kickingback listening to music. A built in 2x 3W dual subwoofer speaker bar enhances the stereo sound effect without compromising on and quality.
Touch Control RGB Lighting
Boost your sound party with an epic light show. With 6 RGB modes to choose from you can takeyour audio to the next level visually
Great For Gaming, Movies and Music
Amplify your audio no matter what the occasion is.
Wired Audio Mode
Wired audio mode (AUX Mode) plug in and play. USB powered with 3.5mm audio and mic cables allow your inner rockstar to party on all types of stages. simply plug in, play and let the party begin.
Wireless Connection Mode
Stream seamlessly with a distance of up to 10m. Simply connect to your smartphone, tablet or chosen online service via Bluetooth compatible device for uninterrupted wireless streaming.
Connection
Wireless / AUX
Bluetooth version
5.0
Illumination mode
RGB with 6 light modes
Power
3W x 2
Cable length
USB Cable: 1.2m
Left and right speaker cable: 90cm
Connectors
USB 2.0 and 3.5mm connector
Weight
730g
Size
82mm (W) x 96mm (D) x 180mm (H)
Support
PC Computer
Laptop
Notebook
Smartphone
Tablet
Frequency response range
160Hz-20kHz
Impedance
4O
Input sensitivity
650mV±50mV
Signal-to-noise ratio
>58dB
Stereo separation
>30dB
Mic size
6.6cm
Voltage & current
DC-5V-1A
The Marvo SG269 USB Powered speaker delivers powerful ear catching sound that resonates loud and clear whether you're watching a move, plugged into gaming or simply kickingback listening to music. A built in 2x 3W dual subwoofer speaker bar enhances the stereo sound effect without compromising on and quality.
Touch Control RGB Lighting
Boost your sound party with an epic light show. With 6 RGB modes to choose from you can takeyour audio to the next level visually
Great For Gaming, Movies and Music
Amplify your audio no matter what the occasion is.
Wired Audio Mode
Wired audio mode (AUX Mode) plug in and play. USB powered with 3.5mm audio and mic cables allow your inner rockstar to party on all types of stages. simply plug in, play and let the party begin.
Wireless Connection Mode
Stream seamlessly with a distance of up to 10m. Simply connect to your smartphone, tablet or chosen online service via Bluetooth compatible device for uninterrupted wireless streaming.
Connection
Wireless / AUX
Bluetooth version
5.0
Illumination mode
RGB with 6 light modes
Power
3W x 2
Cable length
USB Cable: 1.2m
Left and right speaker cable: 90cm
Connectors
USB 2.0 and 3.5mm connector
Weight
730g
Size
82mm (W) x 96mm (D) x 180mm (H)
Support
PC Computer
Laptop
Notebook
Smartphone
Tablet
Frequency response range
160Hz-20kHz
Impedance
4O
Input sensitivity
650mV±50mV
Signal-to-noise ratio
>58dB
Stereo separation
>30dB
Mic size
6.6cm
Voltage & current
DC-5V-1A
Specifications
| Brand | MARVO |
|---|---|
| SKU | SPMAR-SG269 |
| Condition | NEW |
| Stock | 22 units available |
| Supplier Sku | SPMAR-SG269 |
| Manufacturer Part Code | SG-269 |
| Category Path | Speakers |
| Weight Kg | 0.85 |
| Supplier Sell Price | 14.14 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 11/09/2024 15:37:11 |
| Speaker System | 2.0 |
| Power Connection | USB |
| Audio Input | 3.5mm and Bluetooth |
| Output Power | 6W |
| Colour | Black with RGB Lighting |
| Packaging | Retail |
| Filter Speaker System | 2.0 |
| Filter Power Connection | USB |
| Filter Audio Input | 3.5mm and Bluetooth |
| Filter Output Power | 6W |
| Filter Colour | Black with RGB Lighting |
| Filter Packaging | Retail |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help