Product Details
A versatile headset that lets you get comfortable with digital sound.
Feeling good
You’ll be comfortable with this headset thanks to the plush ear pads and padded headband that adjusts to you.
Loud and clear
The noise-cancelling microphone cuts background noise—and rotates out of the way when you’re not using it.
Easy listening
You’ve got it easy—this plug-and-play USB headset gives you quick access to volume and mute controls.
Key features
Noise cancelling microphone with adjustable boom arm Inline volume and mute controls Comfortable padded headband and ear cups provide hours of comfort Plug and play USB interface with extra long 2.3m cable length Headphone Sensitivity: 94dBV/Pa ±3dB Microphone Sensitivity: -17dBV/Pa ±4dB Microphone Frequency Response: 100Hz - 10KHz Supports Windows, Mac OS and Chrome
Feeling good
You’ll be comfortable with this headset thanks to the plush ear pads and padded headband that adjusts to you.
Loud and clear
The noise-cancelling microphone cuts background noise—and rotates out of the way when you’re not using it.
Easy listening
You’ve got it easy—this plug-and-play USB headset gives you quick access to volume and mute controls.
Key features
Specifications
| Brand | LOGITECH |
|---|---|
| SKU | SPLOG-981000406 |
| Condition | NEW |
| Stock | 72 units available |
| Supplier Sku | SPLOG-981000406 |
| Manufacturer Part Code | 981-000406 |
| Category Path | Speakers |
| Weight Kg | 0.3 |
| Supplier Sell Price | 20.54 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 10/10/2023 13:52:43 |
| Style Of Headphone | Over-Ear |
| Microphone | Yes |
| Colour | Black |
| Connection Type | USB |
| Headphone Sensitivity | 94dBV/Pa ±3dB |
| Microphone Sensitivity | -17dBV/Pa ±4dB |
| Microphone Frequency Response | 100Hz - 10KHz |
| Filter Style Of Headphone | Over-Ear |
| Filter Microphone | Yes |
| Filter Colour | Black |
| Filter Connection Type | USB |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help