Product Details
The Lindy VGA to DisplayPort Converter is a compact, premium solution for connecting a DisplayPort monitor or display to legacy VGA source devices. Supporting resolutions up to Full HD, this sleek converter is perfect for use in offices at home, in the workplace or in education, or for connecting analogue PC systems to eye-catching digital signage displays.
An additional 3.5mm VGA audio connection also allows for audio to be embedded into DisplayPort to provide 2CH stereo to compliment a professional video experience, while a separate USB Type A connection ensures there is always enough power for even the most demanding scenarios.
Specifications
AV Interface:
VGA to DisplayPort
Interface Standard:
VGA, DisplayPort 1.2
Supported Bandwidth:
4.95Gbps
Maximum Input Resolution:
1920x1080
Maximum Output Resolution:
1920x1080@60Hz RGB 8bit
Chipset:
SiL8784CNUC
STDP2600
Supported Audio:
Stereo via 3.5mm
Separate Audio Ports:
3.5mm Stereo Audio Plug
Special Features:
USB Type A Male for power
Connectors
Input:
VGA Male, 3.5mm Male Stereo Audio, USB Type A Male (Power)
Output:
DisplayPort Female
Physical properties
Dimensions (approx.) WxDxH:
50x95x15mm (1.97x3.74x0.59in)
Cable Length:
180mm (7.09in)
Housing Material:
Aluminium
Jacket Material:
PVC
Jacket Diameter:
6mm (0.24in)
Net Weight:
0.114kg (0.25lb)
Operating Temperature:
0°C - 70°C (32°F - 158°F)
Storage Temperature:
-10°C - 80°C (14°F - 176°F)
Humidity:
20 - 85% RH (non-condensing)
Colour:
Black
Miscellaneous
Packaging Type:
Polybag
Packaging Dimensions:
174x194x20mm (6.85x7.64x0.79in)
Gross Weight:
0.122kg (0.27lb)
Warranty (Years):
2
Certified:
CE, UKCA, FCC, RoHS & REACH
Package Contents
VGA to DisplayPort 1.2 Converter
An additional 3.5mm VGA audio connection also allows for audio to be embedded into DisplayPort to provide 2CH stereo to compliment a professional video experience, while a separate USB Type A connection ensures there is always enough power for even the most demanding scenarios.
Specifications
AV Interface:
VGA to DisplayPort
Interface Standard:
VGA, DisplayPort 1.2
Supported Bandwidth:
4.95Gbps
Maximum Input Resolution:
1920x1080
Maximum Output Resolution:
1920x1080@60Hz RGB 8bit
Chipset:
SiL8784CNUC
STDP2600
Supported Audio:
Stereo via 3.5mm
Separate Audio Ports:
3.5mm Stereo Audio Plug
Special Features:
USB Type A Male for power
Connectors
Input:
VGA Male, 3.5mm Male Stereo Audio, USB Type A Male (Power)
Output:
DisplayPort Female
Physical properties
Dimensions (approx.) WxDxH:
50x95x15mm (1.97x3.74x0.59in)
Cable Length:
180mm (7.09in)
Housing Material:
Aluminium
Jacket Material:
PVC
Jacket Diameter:
6mm (0.24in)
Net Weight:
0.114kg (0.25lb)
Operating Temperature:
0°C - 70°C (32°F - 158°F)
Storage Temperature:
-10°C - 80°C (14°F - 176°F)
Humidity:
20 - 85% RH (non-condensing)
Colour:
Black
Miscellaneous
Packaging Type:
Polybag
Packaging Dimensions:
174x194x20mm (6.85x7.64x0.79in)
Gross Weight:
0.122kg (0.27lb)
Warranty (Years):
2
Certified:
CE, UKCA, FCC, RoHS & REACH
Package Contents
VGA to DisplayPort 1.2 Converter
Specifications
| Brand | LINDY |
|---|---|
| SKU | CLLIN-38296 |
| Condition | NEW |
| Stock | 3 units available |
| Supplier Sku | CLLIN-38296 |
| Manufacturer Part Code | 38296 |
| Category Path | Cables |
| Weight Kg | 0.15 |
| Supplier Sell Price | 53.74 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 12/05/2026 15:19:26 |
| Connection A | VGA (M) |
| Connection B | 3.5mm (M) |
| Length | 0.18m |
| Colour | Black |
| Filter Connection A | VGA (M) |
| Filter Connection B | 3.5mm (M) |
| Filter Length | 0.18m |
| Filter Colour | Black |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help