Product Details
PERFORMANCE
Processor
Intel® Core i7-13620H, 10C (6P + 4E) / 16T, P-core up to 4.9GHz, E-core up to 3.6GHz, 24MB
Graphics
Integrated Intel® UHD Graphics
Chipset
Intel® SoC Platform
Memory
8GB SODIMM DDR4-3200
Memory Slots
One DDR4 SODIMM slot
Max Memory
Up to 16GB (16GB SODIMM) DDR4-3200 offering
Storage
512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe®
Storage Slot
Models with 38Wh battery: one 2.5" drive slot + one M.2 slot
• One 2.5" SATA HDD slot
• One M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slot
Max Storage Support
Models with 38Wh battery: up to two drives
• 2.5" HDD up to 1TB
• M.2 2242 SSD up to 1TB
Optical
None
Card Reader
None
Audio Chip
High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 codec
Speakers
Stereo speakers, 1.5W x2, Dolby Audio™
Microphone
2x, Array
Camera
HD 720p with Privacy Shutter
Battery
38Wh
Power Adapter
65W Round Tip (3-pin)
DESIGN
Display
15.6" FHD (1920x1080) TN 250nits Anti-glare, 45% NTSC
Touchscreen
None
Screen-to-Body Ratio
87%
Pen
Pen Not Supported
Keyboard
Non-backlit, English (UK)
Touchpad
Buttonless Mylar® surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 62 × 104 mm (2.44 × 4.09 inches)
Dimensions (W x D x H)
359.2 × 235.8 × 19.9 mm (14.14 × 9.28 × 0.78 inches)
Weight
Starting at 1.65 kg (3.64 lbs)
Case Color
Business Black
Case Material
PC-ABS (Top), PC-ABS (Bottom)
Surface Treatment
Texture
SOFTWARE
Operating System
Windows® 11 Pro, English
Bundled Software
Office Trial
CONNECTIVITY
WLAN + Bluetooth
Wi-Fi® 6, 802.11ax 2x2 + BT5.2
WWAN
Non-WWAN
Ethernet
100/1000M (RJ-45)
Standard Ports
1x USB 2.0
1x USB 3.2 Gen 1
1x USB-C® 3.2 Gen 1 (data, Power Delivery 20V only, DisplayPort™ 1.2)
1x HDMI® 1.4b
1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)
1x Ethernet (RJ-45)
1x Power connector
Docking
Various docking solutions supported via USB-C®
(Visit Docking for Lenovo® V15 G4 IRU)
SECURITY & PRIVACY
Security Chip
Firmware TPM 2.0 Enabled
Physical Locks
Kensington® Nano Security Slot, 2.5 × 6 mm
Fingerprint Reader
None
Other Security
Camera privacy shutter
SERVICE
Base Warranty
1-year, Courier or Carry-in
Included Upgrade
None
ACCESSORIES
Bundled Accessories
None
CERTIFICATIONS
Green Certifications
ENERGY STAR® 9.0
EPEAT™ Silver Registered
ErP Lot 6/26
FSC certified package
RoHS compliant
Mil-Spec Test
MIL-STD-810H military test passed
Other Certifications
TUV Rheinland Low Blue Light (Software Solution)
Processor
Intel® Core i7-13620H, 10C (6P + 4E) / 16T, P-core up to 4.9GHz, E-core up to 3.6GHz, 24MB
Graphics
Integrated Intel® UHD Graphics
Chipset
Intel® SoC Platform
Memory
8GB SODIMM DDR4-3200
Memory Slots
One DDR4 SODIMM slot
Max Memory
Up to 16GB (16GB SODIMM) DDR4-3200 offering
Storage
512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe®
Storage Slot
Models with 38Wh battery: one 2.5" drive slot + one M.2 slot
• One 2.5" SATA HDD slot
• One M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slot
Max Storage Support
Models with 38Wh battery: up to two drives
• 2.5" HDD up to 1TB
• M.2 2242 SSD up to 1TB
Optical
None
Card Reader
None
Audio Chip
High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 codec
Speakers
Stereo speakers, 1.5W x2, Dolby Audio™
Microphone
2x, Array
Camera
HD 720p with Privacy Shutter
Battery
38Wh
Power Adapter
65W Round Tip (3-pin)
DESIGN
Display
15.6" FHD (1920x1080) TN 250nits Anti-glare, 45% NTSC
Touchscreen
None
Screen-to-Body Ratio
87%
Pen
Pen Not Supported
Keyboard
Non-backlit, English (UK)
Touchpad
Buttonless Mylar® surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 62 × 104 mm (2.44 × 4.09 inches)
Dimensions (W x D x H)
359.2 × 235.8 × 19.9 mm (14.14 × 9.28 × 0.78 inches)
Weight
Starting at 1.65 kg (3.64 lbs)
Case Color
Business Black
Case Material
PC-ABS (Top), PC-ABS (Bottom)
Surface Treatment
Texture
SOFTWARE
Operating System
Windows® 11 Pro, English
Bundled Software
Office Trial
CONNECTIVITY
WLAN + Bluetooth
Wi-Fi® 6, 802.11ax 2x2 + BT5.2
WWAN
Non-WWAN
Ethernet
100/1000M (RJ-45)
Standard Ports
1x USB 2.0
1x USB 3.2 Gen 1
1x USB-C® 3.2 Gen 1 (data, Power Delivery 20V only, DisplayPort™ 1.2)
1x HDMI® 1.4b
1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)
1x Ethernet (RJ-45)
1x Power connector
Docking
Various docking solutions supported via USB-C®
(Visit Docking for Lenovo® V15 G4 IRU)
SECURITY & PRIVACY
Security Chip
Firmware TPM 2.0 Enabled
Physical Locks
Kensington® Nano Security Slot, 2.5 × 6 mm
Fingerprint Reader
None
Other Security
Camera privacy shutter
SERVICE
Base Warranty
1-year, Courier or Carry-in
Included Upgrade
None
ACCESSORIES
Bundled Accessories
None
CERTIFICATIONS
Green Certifications
ENERGY STAR® 9.0
EPEAT™ Silver Registered
ErP Lot 6/26
FSC certified package
RoHS compliant
Mil-Spec Test
MIL-STD-810H military test passed
Other Certifications
TUV Rheinland Low Blue Light (Software Solution)
Specifications
| Brand | LENOVO |
|---|---|
| SKU | LALEN-83A1012FUK |
| Condition | NEW |
| Stock | 13 units available |
| Supplier Sku | LALEN-83A1012FUK |
| Manufacturer Part Code | 83A1012FUK |
| Category Path | Laptops |
| Weight Kg | 1.65 |
| Supplier Sell Price | 560.58 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 26/11/2025 10:18:22 |
| Processor | Intel i7 |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Graphics | Onboard |
| Memory | 8GB |
| Storage | 512GB SSD |
| Condition | New |
| Filter Processor | Intel i7 |
| Filter Screen Size | 15.6 Inch |
| Filter Operating System | Windows 11 Pro |
| Filter Graphics | Onboard |
| Filter Memory | 8GB |
| Filter Storage | 512GB SSD |
| Filter Condition | New |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help