Product Details
PERFORMANCE
Processor
Intel® Core i5-13420H, 8C (4P + 4E) / 12T, P-core up to 4.6GHz, E-core up to 3.4GHz, 12MB Intel Smart Cache
Graphics
Integrated Intel® UHD Graphics
Chipset
Intel® SoC Platform
Memory
1x 16GB SODIMM DDR5-5200
Memory Slots
Two DDR5 SODIMM slots, dual-channel capable
Max Memory
Up to 32GB DDR5-5200 offering
Storage
512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe®
Storage Slot
One M.2 2242 PCIe® 4.0 x4 slot
Max Storage Support
One drive, up to 1TB M.2 2242 SSD
Optical
None
Card Reader
None
Audio Chip
High Definition (HD) Audio, Senary SN6147 codec
Speakers
Stereo speakers, 1.5W x2
Microphone
2x, Array
Camera
HD 720p with Privacy Shutter
Battery
47Wh
Power Adapter
65W Round Tip (3-pin)
Special Features
Modern Standby
DESIGN
Display
14" FHD (1920x1080) TN 250nits Anti-glare, 45% NTSC
Touchscreen
None
Screen-to-Body Ratio
87%
Pen
Pen Not Supported
Keyboard
Non-backlit, English (UK)
Touchpad
Buttonless Mylar® surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 62 x 104 mm (2.44 x 4.09 inches)
Dimensions (W x D x H)
324.2 x 215.2 x 17.9 mm (12.76 x 8.47 x 0.70 inches)
Weight
Starting at 1.37 kg (3.02 lbs)
Case Color
Business Black
Case Material
PC-ABS (Top), PC-ABS (Bottom)
Surface Treatment
Texture
SOFTWARE
Operating System
Windows® 11 Pro, English (US) / English (UK)
Bundled Software
Office Trial
CONNECTIVITY
WLAN + Bluetooth
Wi-Fi® 6, 802.11ax 2x2 + BT5.2
WWAN
WWAN Not Supported
Ethernet
100/1000M (RJ-45)
Standard Ports
1x Round tip power connector
1x USB-C® (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with USB PD 45–65W and DisplayPort™ 1.2
2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1)
1x HDMI® 1.4b
1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)
1x Ethernet (RJ-45)
Docking
Various docking solutions supported via USB-C®.
For more compatible docking solutions, please visit Docking for Lenovo® V14 G5 IRL
SECURITY & PRIVACY
Security Chip
Discrete TPM 2.0 Enabled
Physical Locks
Kensington® Nano Security Slot, 2.5 x 6 mm
Fingerprint Reader
None
Other Security
Camera privacy shutter
SERVICE
Base Warranty
1-year, Courier or Carry-in
Included Upgrade
None
ACCESSORIES
Bundled Accessories
None
CERTIFICATIONS
Green Certifications
ENERGY STAR® 9.0
ErP Lot 6/26
RoHS compliant
Mil-Spec Test
MIL-STD-810H military test passed
Other Certifications
TUV Rheinland® Low Blue Light (Software Solution)
Processor
Intel® Core i5-13420H, 8C (4P + 4E) / 12T, P-core up to 4.6GHz, E-core up to 3.4GHz, 12MB Intel Smart Cache
Graphics
Integrated Intel® UHD Graphics
Chipset
Intel® SoC Platform
Memory
1x 16GB SODIMM DDR5-5200
Memory Slots
Two DDR5 SODIMM slots, dual-channel capable
Max Memory
Up to 32GB DDR5-5200 offering
Storage
512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe®
Storage Slot
One M.2 2242 PCIe® 4.0 x4 slot
Max Storage Support
One drive, up to 1TB M.2 2242 SSD
Optical
None
Card Reader
None
Audio Chip
High Definition (HD) Audio, Senary SN6147 codec
Speakers
Stereo speakers, 1.5W x2
Microphone
2x, Array
Camera
HD 720p with Privacy Shutter
Battery
47Wh
Power Adapter
65W Round Tip (3-pin)
Special Features
Modern Standby
DESIGN
Display
14" FHD (1920x1080) TN 250nits Anti-glare, 45% NTSC
Touchscreen
None
Screen-to-Body Ratio
87%
Pen
Pen Not Supported
Keyboard
Non-backlit, English (UK)
Touchpad
Buttonless Mylar® surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 62 x 104 mm (2.44 x 4.09 inches)
Dimensions (W x D x H)
324.2 x 215.2 x 17.9 mm (12.76 x 8.47 x 0.70 inches)
Weight
Starting at 1.37 kg (3.02 lbs)
Case Color
Business Black
Case Material
PC-ABS (Top), PC-ABS (Bottom)
Surface Treatment
Texture
SOFTWARE
Operating System
Windows® 11 Pro, English (US) / English (UK)
Bundled Software
Office Trial
CONNECTIVITY
WLAN + Bluetooth
Wi-Fi® 6, 802.11ax 2x2 + BT5.2
WWAN
WWAN Not Supported
Ethernet
100/1000M (RJ-45)
Standard Ports
1x Round tip power connector
1x USB-C® (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with USB PD 45–65W and DisplayPort™ 1.2
2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1)
1x HDMI® 1.4b
1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)
1x Ethernet (RJ-45)
Docking
Various docking solutions supported via USB-C®.
For more compatible docking solutions, please visit Docking for Lenovo® V14 G5 IRL
SECURITY & PRIVACY
Security Chip
Discrete TPM 2.0 Enabled
Physical Locks
Kensington® Nano Security Slot, 2.5 x 6 mm
Fingerprint Reader
None
Other Security
Camera privacy shutter
SERVICE
Base Warranty
1-year, Courier or Carry-in
Included Upgrade
None
ACCESSORIES
Bundled Accessories
None
CERTIFICATIONS
Green Certifications
ENERGY STAR® 9.0
ErP Lot 6/26
RoHS compliant
Mil-Spec Test
MIL-STD-810H military test passed
Other Certifications
TUV Rheinland® Low Blue Light (Software Solution)
Specifications
| Brand | LENOVO |
|---|---|
| SKU | LALEN-83GU006PUK |
| Condition | NEW |
| Stock | 1 units available |
| Supplier Sku | LALEN-83GU006PUK |
| Manufacturer Part Code | 83GU006PUK |
| Category Path | Laptops |
| Weight Kg | 2.15 |
| Supplier Sell Price | 548.98 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 20/01/2026 13:56:35 |
| Processor | Intel i5 |
| Screen Size | 14 Inch |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Graphics | Onboard |
| Memory | 16GB |
| Storage | 512GB SSD |
| Condition | New |
| Filter Processor | Intel i5 |
| Filter Screen Size | 14 Inch |
| Filter Operating System | Windows 11 Pro |
| Filter Graphics | Onboard |
| Filter Memory | 16GB |
| Filter Storage | 512GB SSD |
| Filter Condition | New |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help