Product Details
PERFORMANCE
Processor
Intel® Core i3-1315U, 6C (2P + 4E) / 8T, P-core 1.2 / 4.5GHz, E-core 0.9 / 3.3GHz, 10MB
Graphics
Integrated Intel® UHD Graphics
Chipset
Intel® SoC Platform
Memory
8GB Soldered DDR4-3200
Memory Slots
One memory soldered to systemboard, one DDR4 SO-DIMM slot, dual-channel capable
Max Memory
Up to 40GB (8GB soldered + 32GB SO-DIMM) DDR4-3200
Storage
256GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® Opal 2.0
Storage Slot
Two M.2 slots
One M.2 2242 PCIe® 3.0 x4 slot
One M.2 2242 PCIe 4.0 x4 slot
Max Storage Support
Up to two drives, 2x M.2 SSD
M.2 2242 SSD up to 1TB each
Optical
None
Card Reader
No card reader
Audio Chip
High Definition (HD) Audio, Synaptic® CX11880 codec
Speakers
Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos®
Microphone
2x, Array
Camera
HD 720p with Privacy Shutter
Battery
57Wh
Power Adapter
65W USB-C® (3-pin)
DESIGN
Display
16" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC
Touchscreen
None
Screen-to-Body Ratio
90.7%
Pen
Pen Not Supported
Keyboard
Backlit, English (UK)
Dimensions (WxDxH)
356.1 x 247.7 x 19.85 mm (14.02 x 9.75 x 0.78 inches)
Weight
Starting at 1.77 kg (3.90 lbs)
Case Color
Graphite Black
Case Material
Aluminium (Top), PC-ABS (Bottom)
SOFTWARE
Operating System
Windows® 11 Pro, English
Bundled Software
None
CONNECTIVITY
WLAN + Bluetooth
Intel® Wi-Fi® 6 AX201, 802.11ax 2x2 + BT5.1
WWAN
Non-WWAN
SIM Card
None
Ethernet
100/1000M (RJ-45)
NFC
None
Standard Ports
1x USB 2.0
1x USB 3.2 Gen 1 (Always On)
1x USB-C® 3.2 Gen 2 (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort™ 1.4)
1x Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort™ 1.4)
1x HDMI® 2.1, up to 4K/60Hz
1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)
1x Ethernet (RJ-45)
Docking
Various docking solutions supported via Thunderbolt™ or USB-C®.
For more compatible docking solutions, please visit Docking for ThinkPad® E16 Gen 1 (Intel®)
SECURITY & PRIVACY
Security Chip
Discrete TPM 2.0 Enabled
Physical Locks
Kensington® Nano Security Slot, 2.5 x 6 mm
Smart Card Reader
None
Fingerprint Reader
None
Other Security
Camera privacy shutter
ThinkShield
MANAGEABILITY
System Management
Non-vPro®
SERVICE
Base Warranty
1-year, Courier or Carry-in
Included Upgrade
None
ACCESSORIES
Bundled Accessories
None
CERTIFICATIONS
Green Certifications
ENERGY STAR® 8.0
EPEAT™ Gold Registered
ErP Lot 6/26
FSC certified package
RoHS compliant
TCO Certified 9.0
Mil-Spec Test
MIL-STD-810H military test passed
Other Certifications
TUV Rheinland® Low Blue Light (Software Solution)
Processor
Intel® Core i3-1315U, 6C (2P + 4E) / 8T, P-core 1.2 / 4.5GHz, E-core 0.9 / 3.3GHz, 10MB
Graphics
Integrated Intel® UHD Graphics
Chipset
Intel® SoC Platform
Memory
8GB Soldered DDR4-3200
Memory Slots
One memory soldered to systemboard, one DDR4 SO-DIMM slot, dual-channel capable
Max Memory
Up to 40GB (8GB soldered + 32GB SO-DIMM) DDR4-3200
Storage
256GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® Opal 2.0
Storage Slot
Two M.2 slots
One M.2 2242 PCIe® 3.0 x4 slot
One M.2 2242 PCIe 4.0 x4 slot
Max Storage Support
Up to two drives, 2x M.2 SSD
M.2 2242 SSD up to 1TB each
Optical
None
Card Reader
No card reader
Audio Chip
High Definition (HD) Audio, Synaptic® CX11880 codec
Speakers
Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos®
Microphone
2x, Array
Camera
HD 720p with Privacy Shutter
Battery
57Wh
Power Adapter
65W USB-C® (3-pin)
DESIGN
Display
16" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC
Touchscreen
None
Screen-to-Body Ratio
90.7%
Pen
Pen Not Supported
Keyboard
Backlit, English (UK)
Dimensions (WxDxH)
356.1 x 247.7 x 19.85 mm (14.02 x 9.75 x 0.78 inches)
Weight
Starting at 1.77 kg (3.90 lbs)
Case Color
Graphite Black
Case Material
Aluminium (Top), PC-ABS (Bottom)
SOFTWARE
Operating System
Windows® 11 Pro, English
Bundled Software
None
CONNECTIVITY
WLAN + Bluetooth
Intel® Wi-Fi® 6 AX201, 802.11ax 2x2 + BT5.1
WWAN
Non-WWAN
SIM Card
None
Ethernet
100/1000M (RJ-45)
NFC
None
Standard Ports
1x USB 2.0
1x USB 3.2 Gen 1 (Always On)
1x USB-C® 3.2 Gen 2 (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort™ 1.4)
1x Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort™ 1.4)
1x HDMI® 2.1, up to 4K/60Hz
1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)
1x Ethernet (RJ-45)
Docking
Various docking solutions supported via Thunderbolt™ or USB-C®.
For more compatible docking solutions, please visit Docking for ThinkPad® E16 Gen 1 (Intel®)
SECURITY & PRIVACY
Security Chip
Discrete TPM 2.0 Enabled
Physical Locks
Kensington® Nano Security Slot, 2.5 x 6 mm
Smart Card Reader
None
Fingerprint Reader
None
Other Security
Camera privacy shutter
ThinkShield
MANAGEABILITY
System Management
Non-vPro®
SERVICE
Base Warranty
1-year, Courier or Carry-in
Included Upgrade
None
ACCESSORIES
Bundled Accessories
None
CERTIFICATIONS
Green Certifications
ENERGY STAR® 8.0
EPEAT™ Gold Registered
ErP Lot 6/26
FSC certified package
RoHS compliant
TCO Certified 9.0
Mil-Spec Test
MIL-STD-810H military test passed
Other Certifications
TUV Rheinland® Low Blue Light (Software Solution)
Specifications
| Brand | LENOVO |
|---|---|
| SKU | LALEN-21JN00N5UK |
| Condition | NEW |
| Stock | 16 units available |
| Supplier Sku | LALEN-21JN00N5UK |
| Manufacturer Part Code | 21JN00N5UK |
| Category Path | Laptops |
| Weight Kg | 1.77 |
| Supplier Sell Price | 431.04 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 09/09/2025 09:51:10 |
| Processor | Intel i3 |
| Screen Size | 16 Inch |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Graphics | Onboard |
| Memory | 8GB |
| Storage | 256GB SSD |
| Condition | New |
| Filter Processor | Intel i3 |
| Filter Screen Size | 16 Inch |
| Filter Operating System | Windows 11 Pro |
| Filter Graphics | Onboard |
| Filter Memory | 8GB |
| Filter Storage | 256GB SSD |
| Filter Condition | New |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help