Product Details
32GB Kingston KVR56U46BD8-32 DDR5 5600MT/s Non-ECC Memory DIMM
Kingston memory solutions
Kingston Technology manufactures class-leading, reliable, competitively priced memory solutions for desktops, laptops, workstations and servers. Whether it’s a major-name brand system or a custom build, Kingston designs memory products to meet JEDEC industry standard specifications, and works with chipset architects like Intel, AMD and the world’s leading motherboard manufacturers to qualify their memory and ensure compatibility. Backed by Tech-support and legendary reliability, Kingston is the brand the industry trusts for its memory needs.
Superior quality and testing
Kingston's testing process is one of the most advanced in the industry, where every memory cell on every part is 100% tested, ensuring a reliable computing experience.
Compatible with the latest motherboards and systems
Validated with Intel and AMD chipsets, tested and qualified on motherboards and systems from the world’s leading PC and server manufacturers. Visit Kingston to check which parts are recommended for your specific make and model.
Free tech-support
Kingston memory is backed by a legendary Kingston reliability. Kingston provides free tech-support to help with any questions or issues you may have.
Expertise
Kingston has grown to be the world's largest independent manufacturer of memory solutions. Kingston’s commitment to quality, reliability and excellence in client service is backed by over 34 years in the industry.
Main Features
Voltage: 1.1V
Speed: 5600MT/s (PC5-44800)
1 x 32GB DIMM Memory
Memory Capacity
32GB (1x32GB)
Memory Type
DDR4
Module Type
DIMM
Memory Speed
5600MT/s (PC5-44800)
Pin Configuration
288-pin
Registered/Unbuffered
Unbuffered
Error Correction
Non-ECC
CL-tRCD-tRP-tRAS
CL46
DRAM Density
16Gbit
Working Voltage
1.1V
Data Width
x 64
Chip Organisation
x 8
Kingston memory solutions
Kingston Technology manufactures class-leading, reliable, competitively priced memory solutions for desktops, laptops, workstations and servers. Whether it’s a major-name brand system or a custom build, Kingston designs memory products to meet JEDEC industry standard specifications, and works with chipset architects like Intel, AMD and the world’s leading motherboard manufacturers to qualify their memory and ensure compatibility. Backed by Tech-support and legendary reliability, Kingston is the brand the industry trusts for its memory needs.
Superior quality and testing
Kingston's testing process is one of the most advanced in the industry, where every memory cell on every part is 100% tested, ensuring a reliable computing experience.
Compatible with the latest motherboards and systems
Validated with Intel and AMD chipsets, tested and qualified on motherboards and systems from the world’s leading PC and server manufacturers. Visit Kingston to check which parts are recommended for your specific make and model.
Free tech-support
Kingston memory is backed by a legendary Kingston reliability. Kingston provides free tech-support to help with any questions or issues you may have.
Expertise
Kingston has grown to be the world's largest independent manufacturer of memory solutions. Kingston’s commitment to quality, reliability and excellence in client service is backed by over 34 years in the industry.
Main Features
Voltage: 1.1V
Speed: 5600MT/s (PC5-44800)
1 x 32GB DIMM Memory
Memory Capacity
32GB (1x32GB)
Memory Type
DDR4
Module Type
DIMM
Memory Speed
5600MT/s (PC5-44800)
Pin Configuration
288-pin
Registered/Unbuffered
Unbuffered
Error Correction
Non-ECC
CL-tRCD-tRP-tRAS
CL46
DRAM Density
16Gbit
Working Voltage
1.1V
Data Width
x 64
Chip Organisation
x 8
Specifications
| Brand | KINGSTON |
|---|---|
| SKU | SDKIN-KVR56US832 |
| Condition | NEW |
| Stock | 15 units available |
| Supplier Sku | SDKIN-KVR56US832 |
| Manufacturer Part Code | KVR56U46BD8-32 |
| Category Path | Memory |
| Weight Kg | 0.05 |
| Supplier Sell Price | 426.83 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 12/02/2026 08:40:43 |
| Form Factor | DIMM |
| D D R Type | DDR5 |
| Speed | 5600MHz |
| Capacity | 32GB (1x 32GB) |
| R G B | No |
| Filter Form Factor | DIMM |
| Filter Ddr Type | DDR5 |
| Filter Speed | 5600MHz |
| Filter Capacity | 32GB (1x 32GB) |
| Filter Rgb | No |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help