Product Details
KVR56S46BS6-8 8GB, 1Rx16 1G x 64-Bit, PC5-5600 CL46 262-Pin SODIMM
Kingston ValueRAM's KVR56S46BS6-8 is a 1G x 64-bit (8GB) DDR5-5600 CL46 SDRAM (Synchronous DRAM), 1Rx16, memory module, based on four 1G x 16-bit FBGA components. The SPD is programmed to JEDEC standard latency DDR5-5600 timing of 46-45-45 at 1.1V. Each 262-pin SODIMM uses gold contact fingers.
Features
Power Supply: VDD = 1.1V Typical
VDDQ = 1.1V Typical
VPP = 1.8V Typical
VDDSPD = 1.8V to 2.0V
On-Die ECC
PCB: Height 1.18” (30.00mm)
RoHS Compliant and Halogen-Free
Specification
Product Type
Memory Module
Capacity
8 GB
Memory Type
DDR5 SDRAM - SO-DIMM 262-pin
Upgrade Type
Generic
Data Integrity Check
On-die ECC
Speed
5600 MHz (PC5-44800)
Latency Timings
CL46 (46-45-45)
Features
Single rank, unbuffered
Voltage
1.1 V
Lead Plating
Gold
Compliant Standards
RoHS, UL 94 V-0, halogen-free, JEDEC
Manufacturer Warranty
Limited Lifetime Warranty
Kingston ValueRAM's KVR56S46BS6-8 is a 1G x 64-bit (8GB) DDR5-5600 CL46 SDRAM (Synchronous DRAM), 1Rx16, memory module, based on four 1G x 16-bit FBGA components. The SPD is programmed to JEDEC standard latency DDR5-5600 timing of 46-45-45 at 1.1V. Each 262-pin SODIMM uses gold contact fingers.
Features
Power Supply: VDD = 1.1V Typical
VDDQ = 1.1V Typical
VPP = 1.8V Typical
VDDSPD = 1.8V to 2.0V
On-Die ECC
PCB: Height 1.18” (30.00mm)
RoHS Compliant and Halogen-Free
Specification
Product Type
Memory Module
Capacity
8 GB
Memory Type
DDR5 SDRAM - SO-DIMM 262-pin
Upgrade Type
Generic
Data Integrity Check
On-die ECC
Speed
5600 MHz (PC5-44800)
Latency Timings
CL46 (46-45-45)
Features
Single rank, unbuffered
Voltage
1.1 V
Lead Plating
Gold
Compliant Standards
RoHS, UL 94 V-0, halogen-free, JEDEC
Manufacturer Warranty
Limited Lifetime Warranty
Specifications
| Brand | KINGSTON |
|---|---|
| SKU | SDKIN-KVR56SBS68 |
| Condition | NEW |
| Stock | 11 units available |
| Supplier Sku | SDKIN-KVR56SBS68 |
| Manufacturer Part Code | KVR56S46BS6-8 |
| Category Path | Memory |
| Weight Kg | 0.01 |
| Supplier Sell Price | 123.54 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 12/02/2026 08:54:06 |
| Form Factor | SODIMM |
| D D R Type | DDR5 |
| Speed | 5600MHz |
| Capacity | 8GB (1x 8GB) |
| R G B | No |
| Filter Form Factor | SODIMM |
| Filter Ddr Type | DDR5 |
| Filter Speed | 5600MHz |
| Filter Capacity | 8GB (1x 8GB) |
| Filter Rgb | No |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help