Product Details
Kingston ValueRAM 32 GB (1x32GB) SO-DIMM 262-pin 5600 MHz DDR5 System Memory
ValueRAM. Kingston’s industry standard memory, delivers award-winning performance and legendary Kingston reliability. When you know what you want, you want ValueRAM.
Kingston Technology DDR5 ValueRAM is the best source for industry standard desktop and notebook memory, supplying the most reliable product, supported by an outstanding warranty and free tech support. Kingston Technology’s ValueRAM desktop and notebook memory is recognised and validated on all of the desktop and notebook motherboard manufacturer’s web sites including Asus, MSI, Gigabyte and more. Not all desktop and notebook memory is created equal – Kingston Technology invests $millions to ensure the quality of its modules to reduce your total cost of ownership. All ValueRAM desktop and notebook memory is design proven in functional testing. Kingston Technology’s strong industry alliances make DDR5 ValueRAM the most reliable desktop and notebook memory you can buy.
Specifications
Module Type
SODIMM
Memory Speed
5600MHz
Designation
PC5-38400 (PC5-44800)
Module Configuration
1 Module
Pin Configuration
262 pins
CAS Latency
CL46
Memory Type
DDR5
Memory Size
32GB
Voltage
1.1 V
Environmental
Operating Temperature
0 - 85 °C
Warranty
Limited Lifetime
ValueRAM. Kingston’s industry standard memory, delivers award-winning performance and legendary Kingston reliability. When you know what you want, you want ValueRAM.
Kingston Technology DDR5 ValueRAM is the best source for industry standard desktop and notebook memory, supplying the most reliable product, supported by an outstanding warranty and free tech support. Kingston Technology’s ValueRAM desktop and notebook memory is recognised and validated on all of the desktop and notebook motherboard manufacturer’s web sites including Asus, MSI, Gigabyte and more. Not all desktop and notebook memory is created equal – Kingston Technology invests $millions to ensure the quality of its modules to reduce your total cost of ownership. All ValueRAM desktop and notebook memory is design proven in functional testing. Kingston Technology’s strong industry alliances make DDR5 ValueRAM the most reliable desktop and notebook memory you can buy.
Specifications
Module Type
SODIMM
Memory Speed
5600MHz
Designation
PC5-38400 (PC5-44800)
Module Configuration
1 Module
Pin Configuration
262 pins
CAS Latency
CL46
Memory Type
DDR5
Memory Size
32GB
Voltage
1.1 V
Environmental
Operating Temperature
0 - 85 °C
Warranty
Limited Lifetime
Specifications
| Brand | KINGSTON |
|---|---|
| SKU | SDKIN-KVR56S46BD |
| Condition | NEW |
| Stock | 10 units available |
| Supplier Sku | SDKIN-KVR56S46BD |
| Manufacturer Part Code | KVR56S46BD8-32 |
| Category Path | Memory |
| Weight Kg | 0.02 |
| Supplier Sell Price | 425.51 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 12/02/2026 08:43:32 |
| Form Factor | SODIMM |
| D D R Type | DDR5 |
| Speed | 5600MHz |
| Capacity | 32GB (1x 32GB) |
| R G B | No |
| Filter Form Factor | SODIMM |
| Filter Ddr Type | DDR5 |
| Filter Speed | 5600MHz |
| Filter Capacity | 32GB (1x 32GB) |
| Filter Rgb | No |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help