Product Details
Kingston ValueRAM 32GB (1x32Gb) No Heatsink DDR4 3200MHz System Memory
Kingston offers extremely reliable, high performance desktop memory and sells more laptop upgrade memory than anyone in the world. Add reliable Kingston memory and watch your productivity soar. Pages will load faster and launching new applications will be easier and faster.
If your system is lagging, or a program doesn’t respond or won’t load, you may have a memory shortage. You may see subtle signs, like poor performance in everyday tasks, or you may be receiving out of memory messages.
Laptop and PC manufacturers often include standard low-capacity memory modules to reduce cost, which means even new computers may need memory upgrades right out of the gate. Two options: Remove and replace these existing smaller capacity modules, or fill unoccupied memory slots.
Memory Capacity
32GB (1 x 32GB)
Memory Type
DDR4
Module Type
DIMM
Memory Speed
DDR4-3200MHz
Pin Configuration
288-pin
Registered/Unbuffered
Unbuffered
Error Correction
Non-ECC
CL-tRCD-tRP-tRAS
CL22
Heat Sink
No
Working Voltage
1.2 V
Chip Organization
x8
Data Width
x64
Rank
2R (Dual Rank)
Kingston offers extremely reliable, high performance desktop memory and sells more laptop upgrade memory than anyone in the world. Add reliable Kingston memory and watch your productivity soar. Pages will load faster and launching new applications will be easier and faster.
If your system is lagging, or a program doesn’t respond or won’t load, you may have a memory shortage. You may see subtle signs, like poor performance in everyday tasks, or you may be receiving out of memory messages.
Laptop and PC manufacturers often include standard low-capacity memory modules to reduce cost, which means even new computers may need memory upgrades right out of the gate. Two options: Remove and replace these existing smaller capacity modules, or fill unoccupied memory slots.
Memory Capacity
32GB (1 x 32GB)
Memory Type
DDR4
Module Type
DIMM
Memory Speed
DDR4-3200MHz
Pin Configuration
288-pin
Registered/Unbuffered
Unbuffered
Error Correction
Non-ECC
CL-tRCD-tRP-tRAS
CL22
Heat Sink
No
Working Voltage
1.2 V
Chip Organization
x8
Data Width
x64
Rank
2R (Dual Rank)
Specifications
| Brand | KINGSTON |
|---|---|
| SKU | SDKIN-KV3222D832 |
| Condition | NEW |
| Stock | 13 units available |
| Supplier Sku | SDKIN-KV3222D832 |
| Manufacturer Part Code | KVR32N22D8/32 |
| Category Path | Memory |
| Weight Kg | 0.05 |
| Supplier Sell Price | 246.71 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 12/02/2026 08:47:35 |
| Form Factor | DIMM |
| D D R Type | DDR4 |
| Speed | 3200MHz |
| Capacity | 32GB (1x 32GB) |
| R G B | No |
| Filter Form Factor | DIMM |
| Filter Ddr Type | DDR4 |
| Filter Speed | 3200MHz |
| Filter Capacity | 32GB (1x 32GB) |
| Filter Rgb | No |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help