Product Details
Kingston 16GB DDR5 5600MT/s Non-ECC Memory DIMM
Key Features
Kingston Quality
Lifetime Warranty
DDR4 Form Factor
Up to 560MT/s with DDR5
High-Performance
Manufactured for compatible Desktops and Laptops such as; HP, Dell, Lenovo plus more!
Improve Performance With Kingston's DDR5 DIMM Memory.
Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system. It's guaranteed to be compatible and backed by a lifetime warranty and legendary Kingston reliability.
Improve Performance.
If your system is lagging, or a program doesn't respond or won't load, you may have a memory shortage. You may see subtle signs, like poor performance in everyday tasks, or you may be receiving "out of memory" messages.
Build your own PC System.
Thinking of building your own rig? It's a great way to get exactly what you want in a system choosing Kingston.
Specifications
Memory Capacity
16GB
Module Quantity
1 Module
Speed (Data Rate)
5600MT/s (PC5-44800)
Speed (Clock Rate)
2800Mhz
Module Type
DIMM
Error Check
Non-ECC
Model/Series/Type
KCP
CAS Latency
CL46
Form Factor
DDR5
Rank
1R
Warranty
Lifetime
Pins
288 Pin
Operating Temperature
0C to 85C
DRAM Density
16Gbit
Memory Voltage
1.1V
Memory Depth
2G
Data Width
X64
Chip Organization
X8
Key Features
Kingston Quality
Lifetime Warranty
DDR4 Form Factor
Up to 560MT/s with DDR5
High-Performance
Manufactured for compatible Desktops and Laptops such as; HP, Dell, Lenovo plus more!
Improve Performance With Kingston's DDR5 DIMM Memory.
Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system. It's guaranteed to be compatible and backed by a lifetime warranty and legendary Kingston reliability.
Improve Performance.
If your system is lagging, or a program doesn't respond or won't load, you may have a memory shortage. You may see subtle signs, like poor performance in everyday tasks, or you may be receiving "out of memory" messages.
Build your own PC System.
Thinking of building your own rig? It's a great way to get exactly what you want in a system choosing Kingston.
Specifications
Memory Capacity
16GB
Module Quantity
1 Module
Speed (Data Rate)
5600MT/s (PC5-44800)
Speed (Clock Rate)
2800Mhz
Module Type
DIMM
Error Check
Non-ECC
Model/Series/Type
KCP
CAS Latency
CL46
Form Factor
DDR5
Rank
1R
Warranty
Lifetime
Pins
288 Pin
Operating Temperature
0C to 85C
DRAM Density
16Gbit
Memory Voltage
1.1V
Memory Depth
2G
Data Width
X64
Chip Organization
X8
Specifications
| Brand | KINGSTON |
|---|---|
| SKU | SDKIN-KCP556U16 |
| Condition | NEW |
| Stock | 70 units available |
| Supplier Sku | SDKIN-KCP556U16 |
| Manufacturer Part Code | KCP556US8-16 |
| Category Path | Memory |
| Weight Kg | 0.1 |
| Supplier Sell Price | 228.71 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 12/02/2026 08:48:37 |
| Form Factor | DIMM |
| D D R Type | DDR5 |
| Speed | 5600MHz |
| Capacity | 16GB (1x 16GB) |
| R G B | No |
| Filter Form Factor | DIMM |
| Filter Ddr Type | DDR5 |
| Filter Speed | 5600MHz |
| Filter Capacity | 16GB (1x 16GB) |
| Filter Rgb | No |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help