Product Details
Kingston KCP556SD8-32 32GB DDR5 5600MT/s Non ECC Memory RAM SODIMM
Specifications
Memory Capacity
32GB
Module Quantity
1 Modules
Speed (Data Rate)
5600MT/s (PC5-44800)
Module Type
SODIMM
Error Check
Non-ECC
CAS Latency
CL46
Form Factor
DDR5
Rank
2R (Dual Rank)
Warranty
Lifetime
Pins
262 Pin
Colour
Black
Operating Temperature
0°C to 85°C
DRAM Density
16Gbit
Memory Voltage
1.2v
Memory Depth
4G
Product Condition
New
Product Type/Family
RAM
Packaging Type
Retail
Data Width
X64
Chip Organization
x8
Memory Profiling
XMP
Heat Spreader
Yes
Specifications
Memory Capacity
32GB
Module Quantity
1 Modules
Speed (Data Rate)
5600MT/s (PC5-44800)
Module Type
SODIMM
Error Check
Non-ECC
CAS Latency
CL46
Form Factor
DDR5
Rank
2R (Dual Rank)
Warranty
Lifetime
Pins
262 Pin
Colour
Black
Operating Temperature
0°C to 85°C
DRAM Density
16Gbit
Memory Voltage
1.2v
Memory Depth
4G
Product Condition
New
Product Type/Family
RAM
Packaging Type
Retail
Data Width
X64
Chip Organization
x8
Memory Profiling
XMP
Heat Spreader
Yes
Specifications
| Brand | KINGSTON |
|---|---|
| SKU | SDKIN-KCP556SD83 |
| Condition | NEW |
| Stock | 21 units available |
| Supplier Sku | SDKIN-KCP556SD83 |
| Manufacturer Part Code | KCP556SD8-32 |
| Category Path | Memory |
| Weight Kg | 0.05 |
| Supplier Sell Price | 420.31 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 10/02/2026 13:54:18 |
| Form Factor | SODIMM |
| D D R Type | DDR5 |
| Speed | 5600MHz |
| Capacity | 32GB (1x 32GB) |
| R G B | No |
| Filter Form Factor | SODIMM |
| Filter Ddr Type | DDR5 |
| Filter Speed | 5600MHz |
| Filter Capacity | 32GB (1x 32GB) |
| Filter Rgb | No |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help