Product Details
Kingston KCP432SD8/16 16GB DDR4 3200MT/s Non-ECC Memory SODIMM
Improve Performance With Kingston's DDR4 SODIMM Memory
Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system. It's guaranteed to be compatible and backed by a lifetime warranty and legendary Kingston reliability.
Add reliable Kingston memory and watch your productivity soar. Pages will load faster and launching new applications will be easier and faster.
Brand
Kingston
Memory Capacity
16GB
Module Quantity
1 Module
Speed (Data Rate)
3200MT/s (PC4-25600)
Speed (Clock Rate)
1600Mhz
Module Type
SODIMM
Error Check
Non-ECC
Model/Series/Type
KCP
CAS Latency
CL22
Form Factor
DDR4
Rank
2R
Warranty
Lifetime
Pins
260 Pin
Operating Temperature
0°C to 85°C
DRAM Density
8Gbit
Memory Voltage
1.2V
Memory Depth
2G
Improve Performance With Kingston's DDR4 SODIMM Memory
Kingston memory is designed, manufactured and rigorously tested to meet the exact specifications of each brand name system. It's guaranteed to be compatible and backed by a lifetime warranty and legendary Kingston reliability.
Add reliable Kingston memory and watch your productivity soar. Pages will load faster and launching new applications will be easier and faster.
Brand
Kingston
Memory Capacity
16GB
Module Quantity
1 Module
Speed (Data Rate)
3200MT/s (PC4-25600)
Speed (Clock Rate)
1600Mhz
Module Type
SODIMM
Error Check
Non-ECC
Model/Series/Type
KCP
CAS Latency
CL22
Form Factor
DDR4
Rank
2R
Warranty
Lifetime
Pins
260 Pin
Operating Temperature
0°C to 85°C
DRAM Density
8Gbit
Memory Voltage
1.2V
Memory Depth
2G
Specifications
| Brand | KINGSTON |
|---|---|
| SKU | SDKIN-KCP432SD81 |
| Condition | NEW |
| Stock | 3 units available |
| Supplier Sku | SDKIN-KCP432SD81 |
| Manufacturer Part Code | KCP432SD8/16 |
| Category Path | Memory |
| Weight Kg | 0.01 |
| Supplier Sell Price | 143.51 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 12/02/2026 08:51:27 |
| Form Factor | SODIMM |
| D D R Type | DDR4 |
| Speed | 3200MHz |
| Capacity | 16GB (1x 16GB) |
| R G B | No |
| Filter Form Factor | SODIMM |
| Filter Ddr Type | DDR4 |
| Filter Speed | 3200MHz |
| Filter Capacity | 16GB (1x 16GB) |
| Filter Rgb | No |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help