Product Details
Kingston FURY Impact DDR5 Memory
Your notebook or small form-factor-machine can now experience the latest, cutting-edge memory technology with Kingston FURY Impact DDR5. With Intel XMP 3.0 Certified SODIMM kit capacities of up to 64GB, Kingston FURY Impact DDR5 packs all the enhanced features of DDR5 into a slim, compact form factor. On Plug N Play enabled modules, Kingston FURY Impact DDR5 automatically overclocks, giving your system a boost in performance without having to enable a profile. Modules featuring XMP 3.0 profiles can overclock to the highest frequency published, up to 6400MT/s, by selecting the profile in BIOS settings.
Key Features
Mighty DDR5 SODIMM performance
Plug N Play automatic overclocking functionality
Intel XMP 3.0 Certified
Lower power consumption, increased efficiency
Improved stability with on-die ECC
specifications
Memory Capacity
16GB
Module Quantity
1 Module
Speed (Data Rate)
5600MT/s (PC5-44800)
Speed (Clock Rate)
2800Mhz
Module Type
SODIMM
Error Check
Non-ECC
Model/Series/Type
Fury Impact
CAS Latency
CL40
Form Factor
DDR5
Rank
R (Single Rank)
Warranty
Lifetime
Pins
262 Pin
DRAM Density
16Gbit
Memory Voltage
1.1v
Memory Depth
2G
XMP Timing/b>
40-40-40
Data Width
X64
Chip Organization
x8
Memory Profiling
XMP
Heat Spreader
Yes
Your notebook or small form-factor-machine can now experience the latest, cutting-edge memory technology with Kingston FURY Impact DDR5. With Intel XMP 3.0 Certified SODIMM kit capacities of up to 64GB, Kingston FURY Impact DDR5 packs all the enhanced features of DDR5 into a slim, compact form factor. On Plug N Play enabled modules, Kingston FURY Impact DDR5 automatically overclocks, giving your system a boost in performance without having to enable a profile. Modules featuring XMP 3.0 profiles can overclock to the highest frequency published, up to 6400MT/s, by selecting the profile in BIOS settings.
Key Features
Mighty DDR5 SODIMM performance
Plug N Play automatic overclocking functionality
Intel XMP 3.0 Certified
Lower power consumption, increased efficiency
Improved stability with on-die ECC
specifications
Memory Capacity
16GB
Module Quantity
1 Module
Speed (Data Rate)
5600MT/s (PC5-44800)
Speed (Clock Rate)
2800Mhz
Module Type
SODIMM
Error Check
Non-ECC
Model/Series/Type
Fury Impact
CAS Latency
CL40
Form Factor
DDR5
Rank
R (Single Rank)
Warranty
Lifetime
Pins
262 Pin
DRAM Density
16Gbit
Memory Voltage
1.1v
Memory Depth
2G
XMP Timing/b>
40-40-40
Data Width
X64
Chip Organization
x8
Memory Profiling
XMP
Heat Spreader
Yes
Specifications
| Brand | KINGSTON |
|---|---|
| SKU | SDKIN-KF556S4016 |
| Condition | NEW |
| Stock | 1 units available |
| Supplier Sku | SDKIN-KF556S4016 |
| Manufacturer Part Code | KF556S40IB-16 |
| Category Path | Memory |
| Weight Kg | 0.02 |
| Supplier Sell Price | 224.03 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 12/02/2026 08:49:43 |
| Form Factor | SODIMM |
| D D R Type | DDR5 |
| Speed | 5600MHz |
| Capacity | 16GB (1x 16GB) |
| R G B | No |
| Filter Form Factor | SODIMM |
| Filter Ddr Type | DDR5 |
| Filter Speed | 5600MHz |
| Filter Capacity | 16GB (1x 16GB) |
| Filter Rgb | No |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help