Product Details
Get your notebook or small form factor machine fully equipped with Kingston FURY Impact DDR4 SODIMM and minimize system lag. Ready for AMD Ryzen and Intel XMP-ready in capacities up to 64GB, Plug N Play FURY Impact DDR4 automatically overclocks to the highest frequency published, up to 3200MT/s, to support Intel and AMD’s latest CPU technologies. Slot in the sleek black PCB for a hassle-free boost, no need to tinker with the BIOS. Upgrade your system’s performance and still run cool, quiet, and efficiently, thanks to FURY Impact DDR4’s low 1.2 voltage.
Specifications
Memory Capacity
8GB
Module Quantity
1 Modules
Speed (Data Rate)
3200MT/s (PC4-25600)
Module Type
SODIMM
Error Check
Non-ECC
Model/Series/Type
Fury Impact
CAS Latency
CL20
Form Factor
DDR4
Rank
1R (Single Rank)
Warranty
Lifetime
Pins
260 Pin
Colour
Black
Operating Temperature
0°C to 85°C
DRAM Density
8Gbit
Memory Voltage
1.2v
Memory Depth
1G
Product Condition
New
Product Type/Family
RAM
Packaging Type
Retail
Data Width
X64
Chip Organization
x8
Memory Profiling
XMP
Heat Spreader
Yes
Specifications
Memory Capacity
8GB
Module Quantity
1 Modules
Speed (Data Rate)
3200MT/s (PC4-25600)
Module Type
SODIMM
Error Check
Non-ECC
Model/Series/Type
Fury Impact
CAS Latency
CL20
Form Factor
DDR4
Rank
1R (Single Rank)
Warranty
Lifetime
Pins
260 Pin
Colour
Black
Operating Temperature
0°C to 85°C
DRAM Density
8Gbit
Memory Voltage
1.2v
Memory Depth
1G
Product Condition
New
Product Type/Family
RAM
Packaging Type
Retail
Data Width
X64
Chip Organization
x8
Memory Profiling
XMP
Heat Spreader
Yes
Specifications
| Brand | KINGSTON |
|---|---|
| SKU | SDKIN-KF324SIB8 |
| Condition | NEW |
| Stock | 20 units available |
| Supplier Sku | SDKIN-KF324SIB8 |
| Manufacturer Part Code | KF432S20IB/8 |
| Category Path | Memory |
| Weight Kg | 0.01 |
| Supplier Sell Price | 103.15 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 12/02/2026 08:55:29 |
| Form Factor | SODIMM |
| D D R Type | DDR4 |
| Speed | 3200MHz |
| Capacity | 8GB (1x 8GB) |
| R G B | No |
| Filter Form Factor | SODIMM |
| Filter Ddr Type | DDR4 |
| Filter Speed | 3200MHz |
| Filter Capacity | 8GB (1x 8GB) |
| Filter Rgb | No |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help