Product Details
Kingston Fury Beast 64GB 5600MHz (2x32Gb) DDR5 CL40 DIMM RGB System Memory
Kingston FURY Beast DDR5 Memory
Kingston FURY Beast DDR5 memory brings the latest, cutting-edge technology for next-gen gaming platforms. Taking speed, capacity and reliability even further, DDR5 arrives with an arsenal of enhanced features, like on-die ECC (ODECC) for improved stability at extreme speeds, dual 32-bit subchannels for increased efficiency, and an on-module power management integrated circuit (PMIC) to provide juice where it’s needed most.
Superior speed advancements with double the banks from 16 to 32 and double the burst length from 8 to 16, take DDR5 memory, your gaming experience and your overall system applications to the next-level of performance.
Whether you’re pushing the limits in your gaming with the most extreme settings, live streaming at 4K+ or pushing large animation and 3D Rendering, Kingston FURY Beast DDR5 memory is the level up needed, while seamlessly bridging style and unleashing performance.
Additionally, it utilizes Intel XMP 3.0, a new overclock spec that includes two customizable profiles for speeds and timings.
Greater starting speed performance
With an aggressive starting speed at 4800MT/s, DDR5 is 50% faster than DDR4.
Improved stability for overclocking
Increased efficiency
Boosted by double the banks and burst length and two independent 32-bit subchannels, DDR5’s exceptional handling of data shines with the latest games, programs and demanding applications.
Intel XMP 3.0-Ready and Certified
Advanced pre-optimized timings, speed and voltage for overclocking performance and save new user-customizable profiles utilizing a programmable PMIC.
Qualified by the world’s leading motherboard manufacturers
Tested and approved so you can build and upgrade with confidence on your preferred motherboard.
Low-profile heat spreader
Newly designed heat spreader combines bold styling and prodigious cooling functionality.
On-die ECC (ODECC) helps maintain data integrity to sustain the ultimate performance while you push the limits!
Brand
Kingston
Memory Features
ECC Memory
Number of Pins
288
Bus Speed
DDR5-5600
Total Capacity
64 GB
Form Factor
DIMM
Row Cycle Time (tRCmin)
48ns(min.)
Refresh to Active/Refresh Command Time (tRFCmin)
295ns(min.)
UL Rating
94 V - 0
Operating Temperature
0C to +85C
Storage Temperature
-55C to +100C
Kingston FURY Beast DDR5 Memory
Kingston FURY Beast DDR5 memory brings the latest, cutting-edge technology for next-gen gaming platforms. Taking speed, capacity and reliability even further, DDR5 arrives with an arsenal of enhanced features, like on-die ECC (ODECC) for improved stability at extreme speeds, dual 32-bit subchannels for increased efficiency, and an on-module power management integrated circuit (PMIC) to provide juice where it’s needed most.
Superior speed advancements with double the banks from 16 to 32 and double the burst length from 8 to 16, take DDR5 memory, your gaming experience and your overall system applications to the next-level of performance.
Whether you’re pushing the limits in your gaming with the most extreme settings, live streaming at 4K+ or pushing large animation and 3D Rendering, Kingston FURY Beast DDR5 memory is the level up needed, while seamlessly bridging style and unleashing performance.
Additionally, it utilizes Intel XMP 3.0, a new overclock spec that includes two customizable profiles for speeds and timings.
Greater starting speed performance
With an aggressive starting speed at 4800MT/s, DDR5 is 50% faster than DDR4.
Improved stability for overclocking
Increased efficiency
Boosted by double the banks and burst length and two independent 32-bit subchannels, DDR5’s exceptional handling of data shines with the latest games, programs and demanding applications.
Intel XMP 3.0-Ready and Certified
Advanced pre-optimized timings, speed and voltage for overclocking performance and save new user-customizable profiles utilizing a programmable PMIC.
Qualified by the world’s leading motherboard manufacturers
Tested and approved so you can build and upgrade with confidence on your preferred motherboard.
Low-profile heat spreader
Newly designed heat spreader combines bold styling and prodigious cooling functionality.
On-die ECC (ODECC) helps maintain data integrity to sustain the ultimate performance while you push the limits!
Brand
Kingston
Memory Features
ECC Memory
Number of Pins
288
Bus Speed
DDR5-5600
Total Capacity
64 GB
Form Factor
DIMM
Row Cycle Time (tRCmin)
48ns(min.)
Refresh to Active/Refresh Command Time (tRFCmin)
295ns(min.)
UL Rating
94 V - 0
Operating Temperature
0C to +85C
Storage Temperature
-55C to +100C
Specifications
| Brand | KINGSTON |
|---|---|
| SKU | SDKIN-KF556C40B6 |
| Condition | NEW |
| Stock | 1 units available |
| Supplier Sku | SDKIN-KF556C40B6 |
| Manufacturer Part Code | KF556C40BBK2-64 |
| Category Path | Memory |
| Weight Kg | 0.15 |
| Supplier Sell Price | 720.77 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 10/02/2026 13:42:59 |
| Form Factor | DIMM |
| D D R Type | DDR5 |
| Speed | 5600MHz |
| Capacity | 64GB (2x 32GB) |
| R G B | No |
| Filter Form Factor | DIMM |
| Filter Ddr Type | DDR5 |
| Filter Speed | 5600MHz |
| Filter Capacity | 64GB (2x 32GB) |
| Filter Rgb | No |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help