Product Details
Kingston FURY Beast DDR5 Memory - up to 5600MT/s.
Kingston FURY KF556C40BBK2-16 is a kit of two 1G x 64-bit (8GB) DDR5-5600 CL40 SDRAM (Synchronous DRAM) 1Rx16, memory module, based on four 1G x 16-bit FBGA components per module.
Each module kit supports Intel Extreme Memory Profiles (Intel XMP) 3.0. Total kit capacity is 16GB. Each module has been tested to run at DDR5-5600 at a low latency timing of 40-40-40 at 1.25V. The SPDs are programmed to JEDEC standard latency DDR5-4800 timing of 40-39-39 at 1.1V. Each 288-pin DIMM uses gold contact fingers.
Specifications
Memory Capacity
16GB (2x8GB)
Memory Type
DDR5
Module Type
DIMM
Memory Speed
5600MHz
Pin Configuration
288-pin
Registered/Unbuffered
Unbuffered
Error Correction
Non-ECC
CL-tRCD-tRP-tRAS
CL40
Heat Sink
Yes (Black)
CL(IDD)
40 cycles
Row Cycle Time (tRCmin)
48ns(min.)
Refresh to Active/Refresh Command Time (tRFCmin)
295ns(min.)
Row Active Time (tRASmin)
32ns(min.)
UL Rating
94 V - 0
Operating Temperature
0C to +85 C
Storage Temperature
-55C to +100C
Kingston FURY KF556C40BBK2-16 is a kit of two 1G x 64-bit (8GB) DDR5-5600 CL40 SDRAM (Synchronous DRAM) 1Rx16, memory module, based on four 1G x 16-bit FBGA components per module.
Each module kit supports Intel Extreme Memory Profiles (Intel XMP) 3.0. Total kit capacity is 16GB. Each module has been tested to run at DDR5-5600 at a low latency timing of 40-40-40 at 1.25V. The SPDs are programmed to JEDEC standard latency DDR5-4800 timing of 40-39-39 at 1.1V. Each 288-pin DIMM uses gold contact fingers.
Specifications
Memory Capacity
16GB (2x8GB)
Memory Type
DDR5
Module Type
DIMM
Memory Speed
5600MHz
Pin Configuration
288-pin
Registered/Unbuffered
Unbuffered
Error Correction
Non-ECC
CL-tRCD-tRP-tRAS
CL40
Heat Sink
Yes (Black)
CL(IDD)
40 cycles
Row Cycle Time (tRCmin)
48ns(min.)
Refresh to Active/Refresh Command Time (tRFCmin)
295ns(min.)
Row Active Time (tRASmin)
32ns(min.)
UL Rating
94 V - 0
Operating Temperature
0C to +85 C
Storage Temperature
-55C to +100C
Specifications
| Brand | KINGSTON |
|---|---|
| SKU | SDKIN-KF556C4B16 |
| Condition | NEW |
| Stock | 2 units available |
| Supplier Sku | SDKIN-KF556C4B16 |
| Manufacturer Part Code | KF556C40BBK2-16 |
| Category Path | Memory |
| Weight Kg | 0.1 |
| Supplier Sell Price | 227.51 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 20/02/2026 11:35:15 |
| Form Factor | DIMM |
| D D R Type | DDR5 |
| Speed | 5600MHz |
| Capacity | 16GB (2x 8GB) |
| R G B | No |
| Filter Form Factor | DIMM |
| Filter Ddr Type | DDR5 |
| Filter Speed | 5600MHz |
| Filter Capacity | 16GB (2x 8GB) |
| Filter Rgb | No |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help