Product Details
Kingston Fury Beast 64GB 32GB 4G x 64-Bit x 2 pcs.) DDR5-5600 CL36 288-Pin DIMM Kit
Description
Kingston FURY KF556C36BBEK2-64 is a kit of two 4G x 64-bit (32GB) DDR5-5600 CL36 SDRAM (Synchronous DRAM) 2Rx8, memory module, based on sixteen 2G x 8-bit FBGA components permodule. Each module kit supports AMD EXPO v1.0 and Intel Extreme Memory Profiles (Intel XMP) 3.0. Total kit capacity is 64GB. Each module has been tested to run at DDR5-5600 at a low latency timing of 36-38-38 at 1.25V. The SPDs are programmed to JEDEC standard latency DDR5-4800 timing of 40-39-39 at 1.1V. Each 288-pin DIMM uses gold contact fingers.
features
Power Supply: VDD = 1.1V Typical
VDDQ = 1.1V Typical
VPP = 1.8V Typical
VDDSPD = 1.8V to 2.0V
On-Die ECC
Height 1.37” (34.9mm), w/heatsink
Specifications
Memory Capacity
64GB Kit (32GB x2)
Module Quantity
2 Modules
Speed (Data Rate)
5600MT/s (PC5-44800)
Speed (Clock Rate)
2800Mhz
Module Type
DIMM
Error Check
Non-ECC
Model/Series/Type
Fury Beast
CAS Latency
CL36
Form Factor
DDR5
Rank
2R
CL(IDD)
40 Cycles
Row Cycle Time (tRCmin)
48ns(min.)
Refresh to Active/Refresh
295ns(min.)
Row Active Time (tRASmin)
32ns(min.)
UL Rating
94 V - 0
Operating Temperature
0C to +85C
Storage Temperature
-55C to +100C
SKU
KF556C36BBEK2-64EAN/
UPC Code
740617331745
Brand
Kingston
Warranty
Lifetime
Pins
288 Pin
Description
Kingston FURY KF556C36BBEK2-64 is a kit of two 4G x 64-bit (32GB) DDR5-5600 CL36 SDRAM (Synchronous DRAM) 2Rx8, memory module, based on sixteen 2G x 8-bit FBGA components permodule. Each module kit supports AMD EXPO v1.0 and Intel Extreme Memory Profiles (Intel XMP) 3.0. Total kit capacity is 64GB. Each module has been tested to run at DDR5-5600 at a low latency timing of 36-38-38 at 1.25V. The SPDs are programmed to JEDEC standard latency DDR5-4800 timing of 40-39-39 at 1.1V. Each 288-pin DIMM uses gold contact fingers.
features
Power Supply: VDD = 1.1V Typical
VDDQ = 1.1V Typical
VPP = 1.8V Typical
VDDSPD = 1.8V to 2.0V
On-Die ECC
Height 1.37” (34.9mm), w/heatsink
Specifications
Memory Capacity
64GB Kit (32GB x2)
Module Quantity
2 Modules
Speed (Data Rate)
5600MT/s (PC5-44800)
Speed (Clock Rate)
2800Mhz
Module Type
DIMM
Error Check
Non-ECC
Model/Series/Type
Fury Beast
CAS Latency
CL36
Form Factor
DDR5
Rank
2R
CL(IDD)
40 Cycles
Row Cycle Time (tRCmin)
48ns(min.)
Refresh to Active/Refresh
295ns(min.)
Row Active Time (tRASmin)
32ns(min.)
UL Rating
94 V - 0
Operating Temperature
0C to +85C
Storage Temperature
-55C to +100C
SKU
KF556C36BBEK2-64EAN/
UPC Code
740617331745
Brand
Kingston
Warranty
Lifetime
Pins
288 Pin
Specifications
| Brand | KINGSTON |
|---|---|
| SKU | SDKIN-KF556C36K2 |
| Condition | NEW |
| Stock | 2 units available |
| Supplier Sku | SDKIN-KF556C36K2 |
| Manufacturer Part Code | KF556C36BBEK2-64 |
| Category Path | Memory |
| Weight Kg | 0.1 |
| Supplier Sell Price | 748.27 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 10/02/2026 13:40:40 |
| Form Factor | DIMM |
| D D R Type | DDR5 |
| Speed | 5600MHz |
| Capacity | 64GB (2x 32GB) |
| R G B | No |
| Filter Form Factor | DIMM |
| Filter Ddr Type | DDR5 |
| Filter Speed | 5600MHz |
| Filter Capacity | 64GB (2x 32GB) |
| Filter Rgb | No |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help