Product Details
Kingston FURY Beast KF556C36BBE-16 16GB System Memory, 5600MT/s, DDR5, CL36, DIMM, Black, AMD EXPO Certified
Now AMD EXPO Certified
Kingston FURY™ Beast DDR5 and Kingston FURY Beast DDR5 RGB memory bring the latest, cutting-edge technology for next-gen gaming platforms. Taking speed, capacity and reliability even further, DDR5 arrives with an arsenal of enhanced features, like on-die ECC (ODECC) for improved stability at extreme speeds, dual 32-bit subchannels for increased efficiency, and an on-module power management integrated circuit (PMIC) to provide juice where it’s needed most.
Superior speed advancements with double the banks from 16 to 32 and double the burst length from 8 to 16, take DDR5 memory, your gaming experience, and your overall system applications to the next level of performance.
Vibrant RGB lighting customizable with Kingston FURY CTRL software and patented Infrared Sync Technology along with the new heat spreader design sets you apart in and out of the game.
Kingston FURY Beast DDR5 RGB features Plug N Play automatic overclocking at 4800MT/s****, and both Intel XMP 3.0 and AMD EXPO™ options, two new DDR5 overclock specs that include customisable profiles for speeds and timings. 100% tested at speed and backed by a lifetime warranty.
Features
Enhanced RGB lighting with new heat spreader design**
Patented Kingston FURY Infrared Sync Technology
Intel XMP 3.0 Certified
AMD EXPO Certified
Qualified by the world’s leading motherboard manufacturers***
Improved stability for overclocking
Plug N Play at 4800MT/s****
Memory Capacity
16GB (1x16GB)
Memory Type
DDR5
Module Type
DIMM
Memory Speed
5600MHz
Pin Configuration
288-pin
Registered/Unbuffered
Unbuffered
Error Correction
Non-ECC
CL-tRCD-tRP-tRAS
CL36
Heat Sink
Yes (Black)
Working Voltage
1.1V
Now AMD EXPO Certified
Kingston FURY™ Beast DDR5 and Kingston FURY Beast DDR5 RGB memory bring the latest, cutting-edge technology for next-gen gaming platforms. Taking speed, capacity and reliability even further, DDR5 arrives with an arsenal of enhanced features, like on-die ECC (ODECC) for improved stability at extreme speeds, dual 32-bit subchannels for increased efficiency, and an on-module power management integrated circuit (PMIC) to provide juice where it’s needed most.
Superior speed advancements with double the banks from 16 to 32 and double the burst length from 8 to 16, take DDR5 memory, your gaming experience, and your overall system applications to the next level of performance.
Vibrant RGB lighting customizable with Kingston FURY CTRL software and patented Infrared Sync Technology along with the new heat spreader design sets you apart in and out of the game.
Kingston FURY Beast DDR5 RGB features Plug N Play automatic overclocking at 4800MT/s****, and both Intel XMP 3.0 and AMD EXPO™ options, two new DDR5 overclock specs that include customisable profiles for speeds and timings. 100% tested at speed and backed by a lifetime warranty.
Features
Enhanced RGB lighting with new heat spreader design**
Patented Kingston FURY Infrared Sync Technology
Intel XMP 3.0 Certified
AMD EXPO Certified
Qualified by the world’s leading motherboard manufacturers***
Improved stability for overclocking
Plug N Play at 4800MT/s****
Memory Capacity
16GB (1x16GB)
Memory Type
DDR5
Module Type
DIMM
Memory Speed
5600MHz
Pin Configuration
288-pin
Registered/Unbuffered
Unbuffered
Error Correction
Non-ECC
CL-tRCD-tRP-tRAS
CL36
Heat Sink
Yes (Black)
Working Voltage
1.1V
Specifications
| Brand | KINGSTON |
|---|---|
| SKU | SDKIN-KF556C3616 |
| Condition | NEW |
| Stock | 11 units available |
| Supplier Sku | SDKIN-KF556C3616 |
| Manufacturer Part Code | KF556C36BBE-16 |
| Category Path | Memory |
| Weight Kg | 0.05 |
| Supplier Sell Price | 202.72 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 12/02/2026 08:49:10 |
| Form Factor | DIMM |
| D D R Type | DDR5 |
| Speed | 5600MHz |
| Capacity | 16GB (1x 16GB) |
| R G B | No |
| Filter Form Factor | DIMM |
| Filter Ddr Type | DDR5 |
| Filter Speed | 5600MHz |
| Filter Capacity | 16GB (1x 16GB) |
| Filter Rgb | No |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help