Product Details
Providing a powerful boost for gaming, video editig and rendering is the Kingston FURY Beast DDR4 RAM! This cost-effective upgrade is available in 2666MHz–3733MHz speeds, CL15–19 latencies, single-module capacities of 4GB–32GB and kit capacities of 8GB–128GB. Plug and Play automatic overclocking and Intel XMP-ready make the FURY Beast DDR4 the ideal choice for your next build or upgrade. FURY Beast DDR4 stays cool with its stylish, low-profile heat spreader. It's 100% tested at speed and backed by a lifetime warranty, it’s an easy, worry-free upgrade for your Intel or AMD-based system.
Features
Voltage: 1.35V
Latency Timing: CL17
Speed: 3600MHz (PC4-28800)
16GB (2x8gb DIMM Memory
Intel XMP Profile Support
non-ECC Unbuffered Memory
Updated low-profile heat spreader
The sleek-looking new heat spreader is a great upgrade for your battle station's style.
High-performance, cost-effective upgrade
FURY DDR4 is the perfect choice for a system builder, or someone looking for an upgrade to jumpstart their sluggish system.
Intel XMP-Ready
Our engineers have predefined Intel Extreme Memory Profiles designed to maximize the performance of our memory modules, reaching speeds up to 3466MHz.
Plug N Play - Automatic overclocking up to 2666MHz
A simple and easy Plug N Play upgrade, FURY DDR4 will auto-overclock itself to the highest listed speed allowed by the system BIOS.
Memory Size
16GB (2 x 8GB)
Memory Type
DDR4
Module Type
DIMM
Memory Speed
DDR4-3600MHz
Pin Configuration
288-Pin
Registered/Unbuffered
Unbuffered
Error Correction
Non-ECC
CL-tRCD-tRP-tRAS
CL17
Heat Sink
Yes (Black)
Working Voltage
1.35V
Features
Voltage: 1.35V
Latency Timing: CL17
Speed: 3600MHz (PC4-28800)
16GB (2x8gb DIMM Memory
Intel XMP Profile Support
non-ECC Unbuffered Memory
Updated low-profile heat spreader
The sleek-looking new heat spreader is a great upgrade for your battle station's style.
High-performance, cost-effective upgrade
FURY DDR4 is the perfect choice for a system builder, or someone looking for an upgrade to jumpstart their sluggish system.
Intel XMP-Ready
Our engineers have predefined Intel Extreme Memory Profiles designed to maximize the performance of our memory modules, reaching speeds up to 3466MHz.
Plug N Play - Automatic overclocking up to 2666MHz
A simple and easy Plug N Play upgrade, FURY DDR4 will auto-overclock itself to the highest listed speed allowed by the system BIOS.
Memory Size
16GB (2 x 8GB)
Memory Type
DDR4
Module Type
DIMM
Memory Speed
DDR4-3600MHz
Pin Configuration
288-Pin
Registered/Unbuffered
Unbuffered
Error Correction
Non-ECC
CL-tRCD-tRP-tRAS
CL17
Heat Sink
Yes (Black)
Working Voltage
1.35V
Specifications
| Brand | KINGSTON |
|---|---|
| SKU | SDKIN-KF47BBK216 |
| Condition | NEW |
| Stock | 10 units available |
| Supplier Sku | SDKIN-KF47BBK216 |
| Manufacturer Part Code | KF436C17BBK2/16 |
| Category Path | Memory |
| Weight Kg | 0.05 |
| Supplier Sell Price | 218.7 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 12/02/2026 08:50:54 |
| Form Factor | DIMM |
| D D R Type | DDR4 |
| Speed | 3600MHz |
| Capacity | 16GB (2x 8GB) |
| R G B | No |
| Filter Form Factor | DIMM |
| Filter Ddr Type | DDR4 |
| Filter Speed | 3600MHz |
| Filter Capacity | 16GB (2x 8GB) |
| Filter Rgb | No |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help