Product Details
Kingston FURY KF432C16BBK2/64 is a kit of two 4G x 64-bit (32GB) DDR4-3200 CL16 SDRAM (Synchronous DRAM) 2Rx8, memory module, based on sixteen 2G x 8-bit FBGA components per module. Each module kit supports Intel Extreme Memory Profiles (Intel XMP) 2.0. Total kit capacity is 64GB. Each module has been tested to run at DDR4-3200 at a low latency timing
of 16-20-20 at 1.35V. The SPDs are programmed to JEDEC standard latency DDR4-2400 timing of 17-17-17 at 1.2V. Each 288-pin DIMM uses gold contact fingers.
Specifications
Number of Modules
2
Memory Size
64 GB
Module Size
32GB
Memory Composition
32GB x 2
Memory Technology
DDR4
Memory Speed
3200MHz
PC4
(PC4-25600)
Voltage
1.2V
Latency Timing
CL16
Form Factor
DIMM
Colour
Black
Intel XMP Profile Support
Yes
RGB Lighting
Without
Type
Desktop DDR4
of 16-20-20 at 1.35V. The SPDs are programmed to JEDEC standard latency DDR4-2400 timing of 17-17-17 at 1.2V. Each 288-pin DIMM uses gold contact fingers.
Specifications
Number of Modules
2
Memory Size
64 GB
Module Size
32GB
Memory Composition
32GB x 2
Memory Technology
DDR4
Memory Speed
3200MHz
PC4
(PC4-25600)
Voltage
1.2V
Latency Timing
CL16
Form Factor
DIMM
Colour
Black
Intel XMP Profile Support
Yes
RGB Lighting
Without
Type
Desktop DDR4
Specifications
| Brand | KINGSTON |
|---|---|
| SKU | SDKIN-KF432B64GB |
| Condition | NEW |
| Stock | 18 units available |
| Supplier Sku | SDKIN-KF432B64GB |
| Manufacturer Part Code | KF432C16BBK2/64 |
| Category Path | Memory |
| Weight Kg | 0.1 |
| Supplier Sell Price | 560.78 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 10/02/2026 13:51:47 |
| Form Factor | DIMM |
| D D R Type | DDR4 |
| Speed | 3200MHz |
| Capacity | 64GB (2x 32GB) |
| R G B | No |
| Filter Form Factor | DIMM |
| Filter Ddr Type | DDR4 |
| Filter Speed | 3200MHz |
| Filter Capacity | 64GB (2x 32GB) |
| Filter Rgb | No |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help