Product Details
Kingston Fury Beast 8GB 3200MHz DDR4 CL16 DIMM System Memory
Providing a powerful boost for gaming, video editing and rendering is the Kingston FURY Beast DDR4 RAM! This cost-effective upgrade is available in 2666MHz–3733MHz speeds, CL15–19 latencies, single-module capacities of 4GB–32GB and kit capacities of 8GB–128GB. Plug and Play automatic overclocking and Intel XMP-ready make the FURY Beast DDR4 the ideal choice for your next build or upgrade. FURY Beast DDR4 stays cool with its stylish, low-profile heat spreader. It's 100% tested at speed and backed by a lifetime warranty, it’s an easy, worry-free upgrade for your Intel or AMD-based system.
Updated low-profile heat spreader
The sleek-looking new heat spreader is a great upgrade for your battle station's style.
High-performance, cost-effective upgrade
FURY DDR4 is the perfect choice for a system builder, or someone looking for an upgrade to jumpstart their sluggish system.
Intel XMP-Ready
Our engineers have predefined Intel Extreme Memory Profiles designed to maximize the performance of our memory modules, reaching speeds up to 3466MHz.
Main Features
• Power Supply: VDD = 1.2V Typical
• VDDQ = 1.2V Typical
• VPP = 2.5V Typical
• VDDSPD = 2.2V to 3.6V
• On-Die termination (ODT)
• 16 internal banks; 4 groups of 4 banks each
• Bi-Directional Differential Data Strobe
• 8 bit pre-fetch
• Burst Length (BL) switch on-the-fly BL8 or BC4(Burst Chop)
• Height 1.34” (34mm), w/heatsink
Memory Capacity
8GB (1 x 8GB)
Memory Type
DDR4
Module Type
DIMM
Memory Speed
DDR4-3200MHz
Pin Configuration
288-pin
Registered/Unbuffered
Unbuffered
Error Correction
Non-ECC
CL-tRCD-tRP-tRAS
• Default (JEDEC): DDR4-2400 CL17-17-17 @1.2V
• XMP Profile #1: DDR4-3200 CL16-20-20 @1.35V
• XMP Profile #2: DDR4-3000 CL16-19-19 @1.35V
Heat Sink
Yes (Black)
Working Voltage
1.35V
Providing a powerful boost for gaming, video editing and rendering is the Kingston FURY Beast DDR4 RAM! This cost-effective upgrade is available in 2666MHz–3733MHz speeds, CL15–19 latencies, single-module capacities of 4GB–32GB and kit capacities of 8GB–128GB. Plug and Play automatic overclocking and Intel XMP-ready make the FURY Beast DDR4 the ideal choice for your next build or upgrade. FURY Beast DDR4 stays cool with its stylish, low-profile heat spreader. It's 100% tested at speed and backed by a lifetime warranty, it’s an easy, worry-free upgrade for your Intel or AMD-based system.
Updated low-profile heat spreader
The sleek-looking new heat spreader is a great upgrade for your battle station's style.
High-performance, cost-effective upgrade
FURY DDR4 is the perfect choice for a system builder, or someone looking for an upgrade to jumpstart their sluggish system.
Intel XMP-Ready
Our engineers have predefined Intel Extreme Memory Profiles designed to maximize the performance of our memory modules, reaching speeds up to 3466MHz.
Main Features
• Power Supply: VDD = 1.2V Typical
• VDDQ = 1.2V Typical
• VPP = 2.5V Typical
• VDDSPD = 2.2V to 3.6V
• On-Die termination (ODT)
• 16 internal banks; 4 groups of 4 banks each
• Bi-Directional Differential Data Strobe
• 8 bit pre-fetch
• Burst Length (BL) switch on-the-fly BL8 or BC4(Burst Chop)
• Height 1.34” (34mm), w/heatsink
Memory Capacity
8GB (1 x 8GB)
Memory Type
DDR4
Module Type
DIMM
Memory Speed
DDR4-3200MHz
Pin Configuration
288-pin
Registered/Unbuffered
Unbuffered
Error Correction
Non-ECC
CL-tRCD-tRP-tRAS
• Default (JEDEC): DDR4-2400 CL17-17-17 @1.2V
• XMP Profile #1: DDR4-3200 CL16-20-20 @1.35V
• XMP Profile #2: DDR4-3000 CL16-19-19 @1.35V
Heat Sink
Yes (Black)
Working Voltage
1.35V
Specifications
| Brand | KINGSTON |
|---|---|
| SKU | SDKIN-KF432C16B8 |
| Condition | NEW |
| Stock | 13 units available |
| Supplier Sku | SDKIN-KF432C16B8 |
| Manufacturer Part Code | KF432C16BB/8 |
| Category Path | Memory |
| Weight Kg | 0.02 |
| Supplier Sell Price | 103.15 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 12/02/2026 08:55:13 |
| Form Factor | DIMM |
| D D R Type | DDR4 |
| Speed | 3200MHz |
| Capacity | 8GB (1x 8GB) |
| R G B | No |
| Filter Form Factor | DIMM |
| Filter Ddr Type | DDR4 |
| Filter Speed | 3200MHz |
| Filter Capacity | 8GB (1x 8GB) |
| Filter Rgb | No |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help