Product Details
The Kingston FURY Beast DDR4 provides a powerful performance boost for gaming, video editing and rendering with speeds of up to 3733MT/s. It features Plug N Play automatic overclocking at 2666MT/s and is both Intel XMP-ready and ready for AMD Ryzen. FURY Beast DDR4 stays cool with its stylish, low-profile heat spreader. 100% tested at speed and backed by a lifetime warranty, it’s an easy, worry-free upgrade for your Intel or AMD-based system.
Specifications
Memory Capacity
32GB
Module Quantity
1 Module
Speed (Data Rate)
3200MT/s (PC4-25600)
Module Type
DIMM
Error Check
Non-ECC
Model/Series/Type
Fury Beast
CAS Latency
CL16
Form Factor
DDR4
Rank
2R (Dual Rank)
Warranty
Lifetime
Pins
288 Pin
Colour
Black
Operating Temperature
0°C to 85°C
DRAM Density
16Gbit
Memory Voltage
1.35v
Memory Depth
4G
Product Condition
New
Product Type/Family
RAM
Packaging Type
Retail
Chip Organization
x8
Memory Profiling
XMP
Heat Spreader
Yes
Specifications
Memory Capacity
32GB
Module Quantity
1 Module
Speed (Data Rate)
3200MT/s (PC4-25600)
Module Type
DIMM
Error Check
Non-ECC
Model/Series/Type
Fury Beast
CAS Latency
CL16
Form Factor
DDR4
Rank
2R (Dual Rank)
Warranty
Lifetime
Pins
288 Pin
Colour
Black
Operating Temperature
0°C to 85°C
DRAM Density
16Gbit
Memory Voltage
1.35v
Memory Depth
4G
Product Condition
New
Product Type/Family
RAM
Packaging Type
Retail
Chip Organization
x8
Memory Profiling
XMP
Heat Spreader
Yes
Specifications
| Brand | KINGSTON |
|---|---|
| SKU | SDKIN-KF436BB32 |
| Condition | NEW |
| Stock | 2 units available |
| Supplier Sku | SDKIN-KF436BB32 |
| Manufacturer Part Code | KF432C16BB/32 |
| Category Path | Memory |
| Weight Kg | 0.01 |
| Supplier Sell Price | 241.33 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 12/02/2026 08:46:03 |
| Form Factor | DIMM |
| D D R Type | DDR4 |
| Speed | 3200MHz |
| Capacity | 32GB (1x 32GB) |
| R G B | No |
| Filter Form Factor | DIMM |
| Filter Ddr Type | DDR4 |
| Filter Speed | 3200MHz |
| Filter Capacity | 32GB (1x 32GB) |
| Filter Rgb | No |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help