Product Details
Kingston DT70/128GB DataTraveler 128GB USB Flash Drive, USB 3.2, USB-C, Gen1, 80MB/s, Cap Design, Black, Retail.
Kingston’s DataTraveler 70 is a portable and lightweight USB-C flash drive that features USB 3.2 Gen 1 speeds. It’s designed to be used with compatible USB-C devices such as notebooks, laptops, tablets and phones. With capacities of up to 128GB, the DataTraveler 70 is more than capable of expanding your storage for everyday use. It comes backed with a 5-year warranty and free tech support.
USB-C storage
For use with USB-C devices like notebooks, tablets and smartphones.
USB 3.2 Gen 1 speeds
Delivers up to 10X faster transfer speeds than USB 2.0.
Kingston’s DataTraveler 70 is a portable and lightweight USB-C flash drive that features USB 3.2 Gen 1 speeds. It’s designed to be used with compatible USB-C devices such as notebooks, laptops, tablets and phones. With capacities of up to 128GB, the DataTraveler 70 is more than capable of expanding your storage for everyday use. It comes backed with a 5-year warranty and free tech support.
USB-C storage
For use with USB-C devices like notebooks, tablets and smartphones.
USB 3.2 Gen 1 speeds
Delivers up to 10X faster transfer speeds than USB 2.0.
Key Features:
•Designed for use with USB-C devices
•USB 3.2 Gen 1 speeds
•Portable and simple design
•5-Year warranty and free tech support
Model
DataTraveler 70
Colour
Black
USB Speed
USB 3.2
USB Connectiop Type
Type-C
Memory Size
128GB
Weight
7g
Speeds
Read SpeedUp To 80MB/s
Operating temperature
0°C~60°C
Compatible with
Windows® 10, 8.1, 8, Mac OS (v.10.10.x +), Linux (v. 2.6.x +), Chrome OS
Size (L x W x H)cm
59.00mm x 18.50mm x 9.00mm
Warranty
5 Year Warranty
Specifications
| Brand | KINGSTON |
|---|---|
| SKU | SDKIN-DT70128GB |
| Condition | NEW |
| Stock | 6 units available |
| Supplier Sku | SDKIN-DT70128GB |
| Manufacturer Part Code | DT70/128GB |
| Category Path | Memory |
| Weight Kg | 0.01 |
| Supplier Sell Price | 8.99 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 17/02/2023 13:50:24 |
| Capacity | 128GB |
| Interface | USB-C 3.2 |
| Encrypted | No |
| Filter Capacity | 128GB |
| Filter Interface | USB-C 3.2 |
| Filter Encrypted | No |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help