Product Details
Experience the combination of elegance and functionality with the DataTraveler SE9 G3 USB 3.2 Gen 1 flash drive, ideal for storing and sharing your data. Rediscover its timeless, award-winning design, now enhanced with high-performance speeds of up to 220MB/s read and 100MB/s write*, ensuring swift and seamless data transfers on Type-A host devices.
Explore the expanded storage options with robust capacities now reaching up to 512GB**, providing ample space for your movies, music and diverse file storage needs.
USB 3.2 Gen 1 speeds
High speeds of up to 220MB/s read and 100MB/s write*.
Premium metal casing for durability and style
An all-metal gold casing that's portable enough to fit in your pocket, backpack or on your keyring loop.
Large capacities for large file storage
Store and share movies, music, raw photos and more with high capacities of up to 512GB**.
Model
DataTraveler SE9 G3
Colour
Gold
Interface
USB 3.2 Gen 1 speeds
Memory Size
256GB
Hot Plug
Yes
LED Reveal
No
Weight
5G
Performance
Write SpeedUp to 100 MB/s
Read SpeedUp to 220 MB/s
Compatible with
Windows 11, 10, MacOS (v.10.15.x +), Linux (v. 4.4.x +), Chrome OS
Size (L x W x H)cm
Width12.2 mm
Depth39 mm
Height4.6 mm
Weight5 g
Warranty
5 Year Warranty
Explore the expanded storage options with robust capacities now reaching up to 512GB**, providing ample space for your movies, music and diverse file storage needs.
USB 3.2 Gen 1 speeds
High speeds of up to 220MB/s read and 100MB/s write*.
Premium metal casing for durability and style
An all-metal gold casing that's portable enough to fit in your pocket, backpack or on your keyring loop.
Large capacities for large file storage
Store and share movies, music, raw photos and more with high capacities of up to 512GB**.
Model
DataTraveler SE9 G3
Colour
Gold
Interface
USB 3.2 Gen 1 speeds
Memory Size
256GB
Hot Plug
Yes
LED Reveal
No
Weight
5G
Performance
Write SpeedUp to 100 MB/s
Read SpeedUp to 220 MB/s
Compatible with
Windows 11, 10, MacOS (v.10.15.x +), Linux (v. 4.4.x +), Chrome OS
Size (L x W x H)cm
Width12.2 mm
Depth39 mm
Height4.6 mm
Weight5 g
Warranty
5 Year Warranty
Specifications
| Brand | KINGSTON |
|---|---|
| SKU | SDKIN-DTSE9G3256 |
| Condition | NEW |
| Stock | 12 units available |
| Supplier Sku | SDKIN-DTSE9G3256 |
| Manufacturer Part Code | DTSE9G3/256GB |
| Category Path | Memory |
| Weight Kg | 0.02 |
| Supplier Sell Price | 33.37 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 04/02/2025 14:31:49 |
| Capacity | 256GB |
| Interface | USB 3.2 |
| Encrypted | No |
| Filter Capacity | 256GB |
| Filter Interface | USB 3.2 |
| Filter Encrypted | No |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help