Product Details
Kingston DataTraveler ExodiaM DTXM/256GB USB Flash Drive, 256GB, USB 3.2, Turquoise / Black, Moving Cap Design
Kingston DataTraveler Exodia M features USB 3.2 Gen 1 performance for easy access to laptops, desktop PCs, monitors and other digital devices. DT Exodia M allows quick transfers and convenient storage of documents, music, videos and more. It’s available in multiple stylish colour options that correspond to capacities of up to 256GB1. Its practical design makes it an ideal on-the-go storage solution whether at work, home or school. DT Exodia M is backed by a five-year warranty, free technical support and legendary Kingston® reliability.
Functional design
Moving cap design protects USB connector and your data when not in use.
Convenience at your fingertips
The lightweight USB 3.2 Gen 1 compliant storage solution delivers quick file transfers.
Ultimate portability
Range of capacities with colourful cap and a loop that easily attaches to key rings.
Model
DataTraveler Exodia M
Colour
Black + Teal
Interface
USB 3.2 Gen 1 speeds
Memory Size
256GB
Hot Plug
Yes
LED Reveal
No
Weight
10g
Data transfer rate
--
Compatible with
Windows® 11, 10, 8.1, macOS (v.10.14.x +), Linux (v. 2.6.x +), Chrome OS™
Size (L x W x H)cm
67.4mm x 21.8mm x 11.6mm
Warranty
5 Year Warranty
Kingston DataTraveler Exodia M features USB 3.2 Gen 1 performance for easy access to laptops, desktop PCs, monitors and other digital devices. DT Exodia M allows quick transfers and convenient storage of documents, music, videos and more. It’s available in multiple stylish colour options that correspond to capacities of up to 256GB1. Its practical design makes it an ideal on-the-go storage solution whether at work, home or school. DT Exodia M is backed by a five-year warranty, free technical support and legendary Kingston® reliability.
Functional design
Moving cap design protects USB connector and your data when not in use.
Convenience at your fingertips
The lightweight USB 3.2 Gen 1 compliant storage solution delivers quick file transfers.
Ultimate portability
Range of capacities with colourful cap and a loop that easily attaches to key rings.
Model
DataTraveler Exodia M
Colour
Black + Teal
Interface
USB 3.2 Gen 1 speeds
Memory Size
256GB
Hot Plug
Yes
LED Reveal
No
Weight
10g
Data transfer rate
--
Compatible with
Windows® 11, 10, 8.1, macOS (v.10.14.x +), Linux (v. 2.6.x +), Chrome OS™
Size (L x W x H)cm
67.4mm x 21.8mm x 11.6mm
Warranty
5 Year Warranty
Specifications
| Brand | KINGSTON |
|---|---|
| SKU | SDKIN-DTXM256GB |
| Condition | NEW |
| Stock | 49 units available |
| Supplier Sku | SDKIN-DTXM256GB |
| Manufacturer Part Code | DTXM/256GB |
| Category Path | Memory |
| Weight Kg | 0.01 |
| Supplier Sell Price | 23.74 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 07/03/2024 16:23:08 |
| Capacity | 256GB |
| Interface | USB-A 3.2 |
| Encrypted | No |
| Filter Capacity | 256GB |
| Filter Interface | USB-A 3.2 |
| Filter Encrypted | No |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help