Product Details
Kingston DataTraveler Exodia S USB flash drive
Kingston DataTraveler Exodia™ S is an entry-level USB 3.2 Gen 1 compliant storage solution for laptops, desktop PCs and other digital devices. DT Exodia S allows easy transfers and convenient storage of documents, videos, music and more. With capacities of up to 512GB1, DT Exodia S has a rotating cap available in a range of colours. Its design makes it a nifty on-the-go storage solution for work, school or home. DT Exodia S is backed by a five-year warranty, free technical support and legendary Kingston reliability.
Specifications
Capacity
64GB
Speed
USB 3.2 Gen 1 compliant
Storage temperature
-20°C~85°C
Operating temperature
0°C~60°C
Dimensions
57mm x 19mm x 11.8mm
Weight
8.72g
Warranty/support
5-year warranty, free technical support
Compatible with
Windows 11, 10, macOS (v.10.15.x +), Linux (v. 4.4 +), Chrome OS
Kingston DataTraveler Exodia™ S is an entry-level USB 3.2 Gen 1 compliant storage solution for laptops, desktop PCs and other digital devices. DT Exodia S allows easy transfers and convenient storage of documents, videos, music and more. With capacities of up to 512GB1, DT Exodia S has a rotating cap available in a range of colours. Its design makes it a nifty on-the-go storage solution for work, school or home. DT Exodia S is backed by a five-year warranty, free technical support and legendary Kingston reliability.
Specifications
Capacity
64GB
Speed
USB 3.2 Gen 1 compliant
Storage temperature
-20°C~85°C
Operating temperature
0°C~60°C
Dimensions
57mm x 19mm x 11.8mm
Weight
8.72g
Warranty/support
5-year warranty, free technical support
Compatible with
Windows 11, 10, macOS (v.10.15.x +), Linux (v. 4.4 +), Chrome OS
Specifications
| Brand | KINGSTON |
|---|---|
| SKU | SDKIN-DTXS64GB |
| Condition | NEW |
| Stock | 35 units available |
| Supplier Sku | SDKIN-DTXS64GB |
| Manufacturer Part Code | DTXS/64GB |
| Category Path | Memory |
| Weight Kg | 0.05 |
| Supplier Sell Price | 5.46 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 20/05/2025 15:54:59 |
| Capacity | 64GB |
| Interface | USB 3.2 Gen 1 |
| Encrypted | No |
| Filter Capacity | 64GB |
| Filter Interface | USB 3.2 Gen 1 |
| Filter Encrypted | No |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help