Product Details
Kingston DataTraveler Exodia 128GB USB 3.2 Blk/Yellow USB Flash Drive
Kingston’s DataTraveler Exodia features USB 3.2 Gen 1 performance for easy access to laptops, desktop PCs, monitors and other digital devices. DT Exodia allows quick transfers and convenient storage of documents, music, videos and more. Its practical design and fashionable colours make it ideal for everyday use at work, home, school or wherever you need to take your data. DT Exodia is available in capacities up to 256GB and is backed by a five-year warranty, free technical support and legendary Kingston reliability.
Key Features:
Ultimate portability - Range of capacities with colorful loop that easily attaches to key rings
Quick and convenient - The lightweight storage solution with USB 3.2 Gen 1 speeds that’s easy to take with you.
Model
DataTraveler Exodia
Colour
Black & Yellow
Interface
USB 3.2 Gen 1 speeds
Memory Size
128GB
Hot Plug
Yes
LED Reveal
No
Weight
11g
Data transfer rate
--
Compatible with
Windows 10, 8.1, 8, Mac OS (v.10.10.x +), Linux (v. 2.6.x +), Chrome OS
Size (L x W x H)cm
67.3mm x 21.04mm x 10.14mm
Warranty
5 Year Warranty
Kingston’s DataTraveler Exodia features USB 3.2 Gen 1 performance for easy access to laptops, desktop PCs, monitors and other digital devices. DT Exodia allows quick transfers and convenient storage of documents, music, videos and more. Its practical design and fashionable colours make it ideal for everyday use at work, home, school or wherever you need to take your data. DT Exodia is available in capacities up to 256GB and is backed by a five-year warranty, free technical support and legendary Kingston reliability.
Key Features:
Ultimate portability - Range of capacities with colorful loop that easily attaches to key rings
Quick and convenient - The lightweight storage solution with USB 3.2 Gen 1 speeds that’s easy to take with you.
Model
DataTraveler Exodia
Colour
Black & Yellow
Interface
USB 3.2 Gen 1 speeds
Memory Size
128GB
Hot Plug
Yes
LED Reveal
No
Weight
11g
Data transfer rate
--
Compatible with
Windows 10, 8.1, 8, Mac OS (v.10.10.x +), Linux (v. 2.6.x +), Chrome OS
Size (L x W x H)cm
67.3mm x 21.04mm x 10.14mm
Warranty
5 Year Warranty
Specifications
| Brand | KINGSTON |
|---|---|
| SKU | SDKIN-DTX128GB |
| Condition | NEW |
| Stock | 867 units available |
| Supplier Sku | SDKIN-DTX128GB |
| Manufacturer Part Code | DTX/128GB |
| Category Path | Memory |
| Weight Kg | 0.01 |
| Supplier Sell Price | 8.7 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 07/03/2024 16:20:14 |
| Capacity | 128GB |
| Interface | USB-A 3.2 |
| Encrypted | No |
| Filter Capacity | 128GB |
| Filter Interface | USB-A 3.2 |
| Filter Encrypted | No |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help