Product Details
Kingston Canvas Select Plus 64GB Micro SD (SDXC) Memory Card - U1, V10, A1, 100MB/s R
Kingston's Canvas Select Plus microSD card offers reliable performance, compatible with Android devices and cameras, with speeds of up to 150MB/s. With A1 app performance, it ensures smooth multitasking and fast load times. Durable and versatile, it's perfect for everyday storage needs.
Kingston's Canvas Select Plus microSD is compatible with Android devices and designed with enhanced A1-rated performance. It offers reliable speed and large capacities for faster app loads and capturing images and videos in capacities of up to 1TB. Powerful in performance, speed and durability, the Canvas Select Plus microSD is designed for reliability so you can take it anywhere with confidence that your photos, videos and files will be protected. Available with a lifetime warranty.
Specifications
Memory Card Capacity
64GB
Memory Type
Micro SD , Micro SDXC
Model/Series/Type
Canvas Select Plus
Sequential Read Speed
Up To 100MB/s
Sequential Write Speed
Minimum 10MB/s
Class Rating
Class 10 (10MB/s)
UHS Speed Class
U1
UHS Interface
UHS-I
Warranty
Lifetime
App Performance Rating
A1
Video Recording
1080P/Full HD Video
File Format
exFAT
Video Performance
V10
Special Features
Waterproof, Shock and vibration proof, Protected from airport X-rays, Temperature proof
With SD Adapter
Yes
Operating Temperature
-25C to 85C
Packaging Type
Retail
Kingston's Canvas Select Plus microSD card offers reliable performance, compatible with Android devices and cameras, with speeds of up to 150MB/s. With A1 app performance, it ensures smooth multitasking and fast load times. Durable and versatile, it's perfect for everyday storage needs.
Kingston's Canvas Select Plus microSD is compatible with Android devices and designed with enhanced A1-rated performance. It offers reliable speed and large capacities for faster app loads and capturing images and videos in capacities of up to 1TB. Powerful in performance, speed and durability, the Canvas Select Plus microSD is designed for reliability so you can take it anywhere with confidence that your photos, videos and files will be protected. Available with a lifetime warranty.
Specifications
Memory Card Capacity
64GB
Memory Type
Micro SD , Micro SDXC
Model/Series/Type
Canvas Select Plus
Sequential Read Speed
Up To 100MB/s
Sequential Write Speed
Minimum 10MB/s
Class Rating
Class 10 (10MB/s)
UHS Speed Class
U1
UHS Interface
UHS-I
Warranty
Lifetime
App Performance Rating
A1
Video Recording
1080P/Full HD Video
File Format
exFAT
Video Performance
V10
Special Features
Waterproof, Shock and vibration proof, Protected from airport X-rays, Temperature proof
With SD Adapter
Yes
Operating Temperature
-25C to 85C
Packaging Type
Retail
Specifications
| Brand | KINGSTON |
|---|---|
| SKU | SDKIN-SDCS364GB |
| Condition | NEW |
| Stock | 428 units available |
| Supplier Sku | SDKIN-SDCS364GB |
| Manufacturer Part Code | SDCS3/64GB |
| Category Path | Memory |
| Weight Kg | 0.05 |
| Supplier Sell Price | 11.09 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 05/05/2026 13:20:25 |
| Capacity | 64GB |
| Class/ Speed | Class 10 UHS-I |
| Form Factor | Micro SD |
| Filter Capacity | 64GB |
| Filter Classspeed | Class 10 UHS-I |
| Filter Form Factor | Micro SD |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help