Product Details
Intel Core Ultra 5 processor 250K Plus
Specifications
Total Cores
18
# of Performance-cores
6
# of Efficient-cores
12
# of Low Power Efficient-cores
0
Total Threads
18
Max Turbo Frequency
5.3 GHz
Performance-core Max Turbo Frequency
5.3 GHz
Efficient-core Max Turbo Frequency
4.6 GHz
Performance-core Base Frequency
4.2 GHz
Efficient-core Base Frequency
3.3 GHz
Cache
30 MB Intel Smart Cache
Total L2 Cache
30 MB
Processor Base Power
125 W
Maximum Turbo Power
159 W
Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost) on CPU
Yes
AI Software Frameworks Supported by CPU
OpenVINO, WindowsML, DirectML, ONNX RT, WebNN
CPU Lithography
TSMC N3B
Specifications
Total Cores
18
# of Performance-cores
6
# of Efficient-cores
12
# of Low Power Efficient-cores
0
Total Threads
18
Max Turbo Frequency
5.3 GHz
Performance-core Max Turbo Frequency
5.3 GHz
Efficient-core Max Turbo Frequency
4.6 GHz
Performance-core Base Frequency
4.2 GHz
Efficient-core Base Frequency
3.3 GHz
Cache
30 MB Intel Smart Cache
Total L2 Cache
30 MB
Processor Base Power
125 W
Maximum Turbo Power
159 W
Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost) on CPU
Yes
AI Software Frameworks Supported by CPU
OpenVINO, WindowsML, DirectML, ONNX RT, WebNN
CPU Lithography
TSMC N3B
Specifications
| Brand | INTEL |
|---|---|
| SKU | PRINT-U5-250K |
| Condition | NEW |
| Stock | 10 units available |
| Supplier Sku | PRINT-U5-250K |
| Manufacturer Part Code | BX80768250K |
| Category Path | Processors |
| Weight Kg | 0.3 |
| Supplier Sell Price | 239.45 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 30/04/2026 15:14:56 |
| Socket | 1851 |
| On- Chip Graphics | Yes |
| Speed | 3.3GHz |
| Core Quantity | 18 |
| Prefix | Core i5 |
| Filter Socket | 1851 |
| Filter On Chip Graphics | Yes |
| Filter Speed | 3.3GHz |
| Filter Core Quantity | 18 |
| Filter Prefix | Core i5 |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help