Product Details
Essential business computing
The HP Pro SFF 290 helps optimize business resources. Equipped with a powerful Intel® processor, essential tools, and security features for business, this affordably priced and easy to set up PC has a scalable and functional design that can grow with your business.
Model Name
HP Pro 290 G9 SFF 623W2ET#ABU
Processor
Intel Core i5-13500 (up to 4.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 24 MB L3 cache, 14 cores, 20 threads)
RAM
8 GB DDR4-3200 MHz RAM (1 x 8 GB)
Hard Disk Drive
512 GB PCIe NVMe M.2 SSD
Optical Drive
NO ODD
Graphics
Intel UHD Graphics 770
Ports & Interfaces
4 x USB Type-A 5Gbps signaling rate
1 x headphone/microphone combo
4 x USB 2.0 Type-A
1 x HDMI
1 x RJ-45
1 x VGA
1 x power connector
1 x line in
1 x line out
1 x Serial (optional)
Audio & Speakers
Realtek ALC3867 codec, universal audio jack with CTIA headset support, audio line-out rear ports (3.5 mm), multi-streaming capable
Battery
180 W internal power supply, up to 90% efficiency, active PFC
Dimensions (WxDxH)
9.5 cm x 30.3 cm x 27 cm
Weight
4.2 kg
Operating System
Windows 11 Pro
Manufacturer Warranty
1 year Limited Warranty
The HP Pro SFF 290 helps optimize business resources. Equipped with a powerful Intel® processor, essential tools, and security features for business, this affordably priced and easy to set up PC has a scalable and functional design that can grow with your business.
Model Name
HP Pro 290 G9 SFF 623W2ET#ABU
Processor
Intel Core i5-13500 (up to 4.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 24 MB L3 cache, 14 cores, 20 threads)
RAM
8 GB DDR4-3200 MHz RAM (1 x 8 GB)
Hard Disk Drive
512 GB PCIe NVMe M.2 SSD
Optical Drive
NO ODD
Graphics
Intel UHD Graphics 770
Ports & Interfaces
4 x USB Type-A 5Gbps signaling rate
1 x headphone/microphone combo
4 x USB 2.0 Type-A
1 x HDMI
1 x RJ-45
1 x VGA
1 x power connector
1 x line in
1 x line out
1 x Serial (optional)
Audio & Speakers
Realtek ALC3867 codec, universal audio jack with CTIA headset support, audio line-out rear ports (3.5 mm), multi-streaming capable
Battery
180 W internal power supply, up to 90% efficiency, active PFC
Dimensions (WxDxH)
9.5 cm x 30.3 cm x 27 cm
Weight
4.2 kg
Operating System
Windows 11 Pro
Manufacturer Warranty
1 year Limited Warranty
Specifications
| Brand | HEWLETT PACKARD |
|---|---|
| SKU | PBHEW-623W2ET |
| Condition | NEW |
| Stock | 9 units available |
| Supplier Sku | PBHEW-623W2ET |
| Manufacturer Part Code | 623W2ET#ABU |
| Category Path | Pre-Built Systems |
| Weight Kg | 5.5 |
| Supplier Sell Price | 575.1 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 8.25 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 06/09/2024 11:00:42 |
| Case Style | Small Form Factor |
| Processor | Intel Core i5 |
| Processor Cores | 14 |
| Storage | 512GB |
| Memory | 8GB |
| Graphics | On-Chip |
| Operating Software | Windows 11 Pro |
| Filter Case Style | Small Form Factor |
| Filter Processor | Intel Core i5 |
| Filter Processor Cores | 14 |
| Filter Storage | 512GB |
| Filter Memory | 8GB |
| Filter Graphics | On-Chip |
| Filter Operating Software | Windows 11 Pro |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help