Product Details
Essential business computing
The HP Pro SFF 290 helps optimize business resources. Equipped with a powerful Intel® processor, essential tools, and security features for business, this affordably priced and easy to set up PC has a scalable and functional design that can grow with your business.
Operating System
Windows 11 Pro
Processor Family
13th Generation Intel® Core™ i5 Processor
Processor
Intel® Core™ i5-13500 (up to 4.8 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 24 MB L3 cache, 14 cores, 20 threads)
Chipset
Intel® H670
Graphics
Integrated, Intel® UHD Graphics 770
Memory
8 GB DDR4-3200 MHz RAM (1 x 8 GB)
Memory Slots
2 DIMM
Internal Storage
256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD
Dimensions (W x D x H)
9.5 x 30.3 x 27 cm (System dimensions may fluctuate due to configuration and manufacturing variances.)
Weight
4.2 kg (Configured with 1 HDD and 1 ODD. Weight will vary by configuration.)
Software Included
Bing search for IE11; HP Audio Switch; HP Documentation; HP Support Assistant; McAfee LiveSafe™; Buy Office (sold separately); HP JumpStarts; HP Setup Integrated OOBE; Xerox® DocuShare® 30-day free trial offer
Form Factor
Small form factor
Keyboard
HP 125 Wired Keyboard
Audio
Realtek ALC3867 codec, universal audio jack with CTIA headset support, audio line-out rear ports (3.5 mm), multi-streaming capable
Pointing Device
HP 125 Wired Mouse
Expansion Slots
2 M.2; 1 PCIe 3 x1; 1 PCIe 4 x16 (1 M.2 slot for WLAN and 1 M.2 2242/2280 slot for storage)
Ports
Front: 4 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 headphone/microphone combo
Rear: 4 USB 2.0 Type-A; 1 HDMI; 1 RJ-45; 1 VGA; 1 power connector; 1 line in; 1 line out; 1 Serial (optional)
Internal Drive Bays
One 3.5" HDD
Power
180 W internal power supply, up to 90% efficiency, active PFC
Security Management
Padlock loop; Trusted Platform Module (TPM) 2.0; Integrated accessories cable lock; Slim cable lock
Ecolabels
EPEAT® registered
Sustainable Impact Specifications
15% post-consumer recycled plastic; 80 Plus® Bronze power supplies available
Manufacturer Warranty
1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor, and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply.
The HP Pro SFF 290 helps optimize business resources. Equipped with a powerful Intel® processor, essential tools, and security features for business, this affordably priced and easy to set up PC has a scalable and functional design that can grow with your business.
Operating System
Windows 11 Pro
Processor Family
13th Generation Intel® Core™ i5 Processor
Processor
Intel® Core™ i5-13500 (up to 4.8 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 24 MB L3 cache, 14 cores, 20 threads)
Chipset
Intel® H670
Graphics
Integrated, Intel® UHD Graphics 770
Memory
8 GB DDR4-3200 MHz RAM (1 x 8 GB)
Memory Slots
2 DIMM
Internal Storage
256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD
Dimensions (W x D x H)
9.5 x 30.3 x 27 cm (System dimensions may fluctuate due to configuration and manufacturing variances.)
Weight
4.2 kg (Configured with 1 HDD and 1 ODD. Weight will vary by configuration.)
Software Included
Bing search for IE11; HP Audio Switch; HP Documentation; HP Support Assistant; McAfee LiveSafe™; Buy Office (sold separately); HP JumpStarts; HP Setup Integrated OOBE; Xerox® DocuShare® 30-day free trial offer
Form Factor
Small form factor
Keyboard
HP 125 Wired Keyboard
Audio
Realtek ALC3867 codec, universal audio jack with CTIA headset support, audio line-out rear ports (3.5 mm), multi-streaming capable
Pointing Device
HP 125 Wired Mouse
Expansion Slots
2 M.2; 1 PCIe 3 x1; 1 PCIe 4 x16 (1 M.2 slot for WLAN and 1 M.2 2242/2280 slot for storage)
Ports
Front: 4 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 headphone/microphone combo
Rear: 4 USB 2.0 Type-A; 1 HDMI; 1 RJ-45; 1 VGA; 1 power connector; 1 line in; 1 line out; 1 Serial (optional)
Internal Drive Bays
One 3.5" HDD
Power
180 W internal power supply, up to 90% efficiency, active PFC
Security Management
Padlock loop; Trusted Platform Module (TPM) 2.0; Integrated accessories cable lock; Slim cable lock
Ecolabels
EPEAT® registered
Sustainable Impact Specifications
15% post-consumer recycled plastic; 80 Plus® Bronze power supplies available
Manufacturer Warranty
1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor, and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply.
Specifications
| Brand | HEWLETT PACKARD |
|---|---|
| SKU | PBHEW-623W1ET |
| Condition | NEW |
| Stock | 10 units available |
| Supplier Sku | PBHEW-623W1ET |
| Manufacturer Part Code | 623W1ET#ABU |
| Category Path | Pre-Built Systems |
| Weight Kg | 5.5 |
| Supplier Sell Price | 546.14 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 8.25 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 08/08/2025 08:35:52 |
| Case Style | Small Form Factor |
| Processor | Intel Core i5 |
| Processor Cores | 14 |
| Storage | 256GB |
| Memory | 8GB |
| Graphics | On-Chip |
| Operating Software | Windows 11 Pro |
| Filter Case Style | Small Form Factor |
| Filter Processor | Intel Core i5 |
| Filter Processor Cores | 14 |
| Filter Storage | 256GB |
| Filter Memory | 8GB |
| Filter Graphics | On-Chip |
| Filter Operating Software | Windows 11 Pro |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help