Product Details
Nice and light
The HP 255 Laptop keeps up with hybrid workstyles with a thin and light design and 85 percent screen-to-body-ratio.
Built for work and ready for fun
Complete projects with a robust AMD Ryzen™ processor 1, fast memory, SD card reader, and storage
Be seen and heard with clarity
Effectively collaborate with an integrated camera and AI-based noise reduction with dual-array mics.
Tech Specs
Operating System
Windows 11 Home – HP recommends Windows 11 Pro for business
Processor Family
AMD Ryzen™ 3 processor
Processor
AMD Ryzen™ 3 7330U (up to 4.3 GHz max boost clock, 8 MB L3 cache, 4 cores, 8 threads)
Graphics
Integrated AMD Radeon™ Graphics
Memory
8 GB DDR4-3200 MT/s (1 x 8 GB)
Memory Slots
2 SODIMM
Internal Storage
256 GB PCIe® NVMe™ SSD
Display
15.6" diagonal, FHD (1920 x 1080), narrow bezel, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC
39.6 cm (15.6") diagonal, FHD (1920 x 1080), narrow bezel, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC
Touchscreen
No
Color Gamut
45% NTSC
Brightness
250 nits
Dimensions (W x D x H)
36 x 23.6 x 1.86 cm
Weight
Starting at 1.52 kg (Weight will vary by configuration. Does not include power adapter.)
Software Included
HP QuickDrop
Dropbox Promotion
HP Smart Health
Express VPN
E-QR Code
sMedio True DVD for HP
Amazon offers
Adobe offer
Management Features
HP SSRM
Windows Push Button Reset Recovery
Battery Type
HP Long Life 3-cell, 41 Wh Li-ion
Battery Life
(Battery is internal and not replaceable by customer. Serviceable by warranty.)
Wireless
Realtek Wi-Fi 6 RTL8852BE (2x2) and Bluetooth® 5.3 wireless card
Product Color
Dark ash silver
Keyboard
Spill-resistant, full-size keyboard with numeric keypad
Camera
720p HD camera
Audio
Stereo speakers, integrated digital microphone
Pointing Device
Touchpad with multi-touch gesture support
Ports
1x USB Type-C® 5Gbps signaling rate
2x USB Type-A 5Gbps signaling rate
1x AC power
1x HDMI 1.4b
1x stereo headphone/microphone combo jack
Power
HP Smart 45 W External AC power adapter
Security Management
McAfee Security (30 days free trial)
Sustainable Impact Specifications
Low Halogen
Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable
Recycled Plastic cushions
2% post-consumer recycled plastic
The HP 255 Laptop keeps up with hybrid workstyles with a thin and light design and 85 percent screen-to-body-ratio.
Built for work and ready for fun
Complete projects with a robust AMD Ryzen™ processor 1, fast memory, SD card reader, and storage
Be seen and heard with clarity
Effectively collaborate with an integrated camera and AI-based noise reduction with dual-array mics.
Tech Specs
Operating System
Windows 11 Home – HP recommends Windows 11 Pro for business
Processor Family
AMD Ryzen™ 3 processor
Processor
AMD Ryzen™ 3 7330U (up to 4.3 GHz max boost clock, 8 MB L3 cache, 4 cores, 8 threads)
Graphics
Integrated AMD Radeon™ Graphics
Memory
8 GB DDR4-3200 MT/s (1 x 8 GB)
Memory Slots
2 SODIMM
Internal Storage
256 GB PCIe® NVMe™ SSD
Display
15.6" diagonal, FHD (1920 x 1080), narrow bezel, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC
39.6 cm (15.6") diagonal, FHD (1920 x 1080), narrow bezel, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC
Touchscreen
No
Color Gamut
45% NTSC
Brightness
250 nits
Dimensions (W x D x H)
36 x 23.6 x 1.86 cm
Weight
Starting at 1.52 kg (Weight will vary by configuration. Does not include power adapter.)
Software Included
HP QuickDrop
Dropbox Promotion
HP Smart Health
Express VPN
E-QR Code
sMedio True DVD for HP
Amazon offers
Adobe offer
Management Features
HP SSRM
Windows Push Button Reset Recovery
Battery Type
HP Long Life 3-cell, 41 Wh Li-ion
Battery Life
(Battery is internal and not replaceable by customer. Serviceable by warranty.)
Wireless
Realtek Wi-Fi 6 RTL8852BE (2x2) and Bluetooth® 5.3 wireless card
Product Color
Dark ash silver
Keyboard
Spill-resistant, full-size keyboard with numeric keypad
Camera
720p HD camera
Audio
Stereo speakers, integrated digital microphone
Pointing Device
Touchpad with multi-touch gesture support
Ports
1x USB Type-C® 5Gbps signaling rate
2x USB Type-A 5Gbps signaling rate
1x AC power
1x HDMI 1.4b
1x stereo headphone/microphone combo jack
Power
HP Smart 45 W External AC power adapter
Security Management
McAfee Security (30 days free trial)
Sustainable Impact Specifications
Low Halogen
Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable
Recycled Plastic cushions
2% post-consumer recycled plastic
Specifications
| Brand | HEWLETT PACKARD |
|---|---|
| SKU | LAHEW-B39RBAT |
| Condition | NEW |
| Stock | 65 units available |
| Supplier Sku | LAHEW-B39RBAT |
| Manufacturer Part Code | B39RBAT#ABU |
| Category Path | Laptops |
| Weight Kg | 2.45 |
| Supplier Sell Price | 370.92 |
| Vat Rate | 20 |
| Vat Type | UKVAT |
| Delivery Cost Next Day | 6 |
| Delivery Duration Days | 1 |
| Delivery Duration Hours | 24 |
| Description Last Updated | 17/06/2025 10:39:34 |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Graphics | Onboard |
| Memory | 8GB |
| Storage | 256GB SSD |
| Condition | New |
| Filter Processor | AMD Ryzen 3 |
| Filter Screen Size | 15.6 Inch |
| Filter Operating System | Windows 11 Home |
| Filter Graphics | Onboard |
| Filter Memory | 8GB |
| Filter Storage | 256GB SSD |
| Filter Condition | New |
Delivery
Sold by HiTech Outlet. In stock and ready to dispatch.
Fast tracked delivery
Tracked delivery options available after checkout. Free delivery on baskets over £100.
Returns & support
Easy returns and friendly support if something is not right.
✓ Secure checkout with trusted payment options
✓ Reliable delivery with tracking updates
✓ Support after purchase if you need help